Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Niezaspokojone potrzeby dzieci z wadami serca

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 10 listopada 2016 13:58

Niezaspokojone potrzeby dzieci z wadami serca - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Dziecko z wrodzoną wadą serca, przy odpowiednim wsparciu specjalistów, może żyć niemal tak samo jak jego zdrowi rówieśnicy. Niestety czasem bywa to trudne. Dlaczego?

– Trudności wynikają z tego, że w istotnych dla dzieci z wadami serca obszarach, takich jak: rehabilitacja kardiologiczna, wsparcie psychologiczne (zarówno dla dziecka jak i jego rodziny) czy profilaktyka wirusa RS – wciąż brakuje skutecznych rozwiązań w systemie ochrony zdrowia – uważa Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka.
 
Dostęp do rehabilitacji kardiologicznej w Polsce kuleje. Obecnie za zabiegi rehabilitacyjne większość rodziców dzieci z wadami serca musi płacić z własnej kieszeni. W mniejszych miejscowościach dodatkowy problem stanowi ograniczona liczba specjalistów, którzy taką rehabilitację mogą ją prowadzić, bo zgodnie z wytycznymi program rehabilitacji kardiologicznej powinien być realizowany przez wielospecjalistyczny zespół złożony z lekarza, fizjoterapeuty, pielęgniarki i psychologa.

– Rehabilitacja kardiologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia dziecka z wrodzoną wadą serca. Niezwykle istotne są przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, które po operacji pomagają przywrócić prawidłową pracę serca – uważa dr n. med. Anna Turska-Kmieć z Kliniki Kardiologii Instytut „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”. U dzieci z wadami serca mała aktywność fizyczna jest też powodem częściej występującej otyłości w porównaniu ze zdrową populacją. Niepokojący jest fakt, że tylko około 19 proc. pacjentów otrzymuje od lekarza informację dotyczącą dozwolonej lub zalecanej aktywności fizycznej. Tymczasem mniejsze zainteresowanie sportem u tych dzieci najczęściej nie wynika z ograniczeń fizjologicznych, lecz jest efektem ogólnie zmniejszonej aktywności, która może trwać wiele lat – dodaje dr Turska-Kmieć.

Innym, często wskazywanym przez rodziców problemem, jest profilaktyka infekcji wirusowych, na które dzieci z WWS są bardziej narażone niż ich zdrowi rówieśnicy. Szczególnie niebezpieczny jest dla nich wirus RS atakujący drogi oddechowe.

– Dzieci poniżej 2. roku życia z istotną hemodynamicznie wadą serca są w grupie ryzyka zakażenia wirusem RS, który może być przyczyną opóźnienia operacji kardiochirurgicznej u 35 proc. dzieci, natomiast wykonanie zabiegu w trakcie zakażenia zwiększa niebezpieczeństwo powikłań pooperacyjnych - tłumaczy dr hab. med. Lidia Ziółkowska z Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

image00008
11 stycznia 2024
arnie

Serce Terminatora

2 kwietnia 2018
Kardiologia-interwencyjna-CZD_zdjcie
26 lutego 2018
cza
31 sierpnia 2016

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także