Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pacjenci chcą zmian w rządowym projekcie ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia

MedExpress Team

MedExpress Team

Pacjenci chcą zmian w rządowym projekcie ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images

Wzrost wydatków publicznych na ochronę zdrowia do 6.8% PKB w 2023 r., pacjent  w centrum systemu oraz powołanie zespołu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który będzie wyznaczał i nadzorował realizację mierzalnych celów – takie poprawki do rządowego projektu ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia przygotowały organizacje pacjenckie.
Proponowane poprawki mają realizować postulaty środowiska pacjenckiego, popartego przez niemal czterdzieści organizacji z całego kraju. Proponują wzrost wydatków publicznych  na system ochrony zdrowia do poziomu 6.8% PKB w 2023 r., czyli do końca kolejnej kadencji Parlamentu. Ich zdaniem jest to termin realistyczny z punktu widzenia bezpieczeństwa finansów publicznych, który umożliwia zaciągnięcie politycznego zobowiązania przez wszystkie ugrupowania. Dodatkowe środki powinny być jednak proporcjonalne do tworzenia pacjentocentrycznego systemu, budowanego w oparciu o wskaźniki odnoszące się  do skuteczności opieki oraz satysfakcji pacjentów.
W opinii organizacji pacjenckich, niezależnie od rozstrzygnięcia w sprawie wysokości nakładów oraz terminu osiągnięcia odpowiedniego poziomu wydatków, kluczowe znaczenie  ma powołanie mocą ustawy zespołu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, składającego się  z przedstawicieli wszystkich środowisk (organów administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pracodawców, związków zawodowych, przedstawicieli samorządów zawodowych zrzeszających pracowników medycznych i niemedycznych oraz organizacji pacjenckich), który będzie wyznaczał mierzalne cele dla rządu w dziedzinie ochrony zdrowia. Jego zadaniem miałoby być również przygotowanie sprawozdań z realizacji zadań rządu, przekazywanych Sejmowi każdego roku. W uzasadnieniu organizacje wskazują konieczność przedstawienia obywatelom informacji skutków wykorzystania pieniędzy podatników oraz bieżącą ocenę skuteczności rządu.
Propozycje poprawek zostały przeskazane do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o przedstawienie stanowiska rządu. Ponadto materiały zostały przesłane do członków Rady Dialogu Społecznego, parlamentarzystów oraz wszystkich instytucji biorących udział w dyskusji o wzroście nakładów publicznych na system ochrony zdrowia. W najbliższym tygodniu zaplanowano serię spotkań z kierownictwami klubów parlamentarnych, podczas których organizacje pacjenckie będą przekonywać do przyjęcia swoich propozycji.

Zdaniem pacjentów dodatkowe środki na zdrowie powinny zostać wydane na trzy najbardziej zaniedbane potrzeby: poprawę dostępu do informacji, do świadczeń i do innowacji. Propozycja proponuje przygotowanie nowego podziału zadań miedzy lekarzami, pielęgniarkami i pozostałymi zawodami medycznymi, włączenie do współpracy zawodów marginalizowanych, takich jak dietetycy, czy niewykorzystanych, jak np. farmaceuci. Organizacje opowiadają się za budowaniem kompetencji zdrowotnych pacjentów, tak żeby byli w stanie sami przy wsparciu personelu medycznego rozwiązywać proste problemy zdrowotne. Proponowana zmiana ma na celu ograniczenie zakresu zadań grup zawodowych przeciążonych pracą i budowanie współpracujących zespołów zawodów medycznych na rzecz lepszej opieki nad pacjentami. 

Źródło: ALIVIA

 

Tematy

pacjenci

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także