Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Po męsku o profilaktyce. Prezes NFZ zachęca do badań

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 listopada 2023 08:49

Po męsku o profilaktyce. Prezes NFZ zachęca do badań - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
– Profilaktyka to męska sprawa, dlatego weź na warsztat swoje zdrowie — apeluje Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i zachęca mężczyzn do korzystania z programu Profilaktyka 40 Plus. W pakiecie badań jest m.in. PSA, pozwalające na wczesne wykrycie raka prostaty.

– Jeśli skończyłeś 40 lat, mamy dla ciebie program Profilaktyka 40+, a w nim badanie PSA w kierunku wczesnego wykrycia raka prostaty. Weź na warsztat swoje zdrowie i już dzisiaj skorzystaj z bezpłatnych badań – apeluje za pośrednictwem mediów społecznościowych prezes NFZ Rafał Nowak.

Tymczasem, jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, nowotwory złośliwe rocznie są wykrywane u ponad 70 tys. mężczyzn (dane za 2020 rok). Z kolei raport „Zdrowie? Męska sprawa” z 2023 roku pokazuje, że aż 25 proc. wszystkich nowotworów występujących u mężczyzn lokalizuje się w układzie moczowo-płciowym. Równocześnie zaledwie co trzeci mężczyzna w wieku powyżej 35 lat kiedykolwiek odwiedził urologa. U panów po 55. roku życia odsetek ten wzrasta, ale dane są wciąż niezadowalające – 61 proc. z nich nigdy nie było u urologa.

Mężczyźni zgłaszają się do lekarza zazwyczaj wtedy, kiedy odczuwają ból. Panowie zaniedbują swoje zdrowie, ale jednocześnie mają poważne obawy. 36 proc. mężczyzn boi się wykrycia nowotworu lub innej poważnej choroby. Jedna trzecia panów za powód oporu przed badaniem urologicznym podaje wstyd i skrępowanie związane z wizytą u takiego specjalisty.

– Edukacja zdrowotna, zarówno ta prowadzona od najmłodszych lat w szkole, jak i ta kierowana do osób dorosłych w postaci materiałów informacyjnych czy kampanii zdrowotnych przynosi wymierne efekty wśród mężczyzn i kobiet. Oczywiście, komunikacja zdrowotna powinna być skrojona „na miarę”, adekwatna do konkretnych grup wiekowych, ale także płci – zwraca uwagę dr Paweł Koczkodaj, specjalista zdrowia publicznego, Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Polsce.

Warto jednak pamiętać, że im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań. Czas ma duże znaczenie nie tylko w przypadku chorób nowotworowych. Dzięki badaniom profilaktycznym można uniknąć wielu schorzeń, w tym raka jądra, prostaty, jelita grubego, cukrzycy czy zakrzepicy.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także