Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nordic walking idealny dla zawałowców

MedExpress Team

Marcin Mikos

Opublikowano 7 września 2013 07:00

Nordic walking to optymalna metoda aktywności fizycznej dla osób po zawale serca - mówi kardiolog prof. Dariusz Dudek z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, z którym rozmawia Marcin Mikos.

 dudek

Ok. 500  pacjentów ze schorzeniami serca wzieło udział w I Ogólnopolskim Marszu Nordic Walking Pacjentów "Przegoń Zawał" w Krynicy Zdroju. Nordic walking to optymalna metoda aktywności fizycznej dla osób po zawale serca mówi kardiolog prof. Dariusz Dudek z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, z którym rozmawia Marcin Mikos.

Sporty po zawałach, czy tylko wypoczynek, co Pan zaleca?

 - Aktywność fizyczna - to jedno z naszych  kluczowych zaleceń dla pacjentów po zawale serca. Aby nie doszło do ponownego zawału o osób predysponowanych do tego schorzenia, konieczne jest nie tylko regularne przyjmowanie zaleconych leków, zmiany w odżywianiu się, ale właśnie regularna aktywność fizyczna pozwalająca m.in. na obnieżenie masy ciała, obniżenie ciśnienia krwi oraz zwiększenie  ogólnej wydolności organizmu. Oczywiście, aktywność fizyczna osób po zawale nie może przybierać formy drakońskich maratonów biegowych, na które ostatnio zapanowała Polsce moda. Musi to być aktywności regularna, umiarkowana, dostosowana do możliwości chorego – tak aby nie była ona dla pacjenta źródłem dodatkowego zagrożenia.

 - W jakich „przypadkach klinicznych” osoby po zawale nie powinny jednak ćwiczyć?

 Trudno jednoznacznie wskazać takie przypadki. Z pewnością największym wrogiem pacjenta jest brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Natomiast naszym pacjentom zdecydowanie odradzamy np. podnoszenia ciężarów, ciężkie prace fizyczne, a także intensywne treningi na siłowni. Wszystkie wątpliwości i pytania dotyczące uprawiania sportu pacjenci powinni kierować do sprawujących nad nimi opiekę kardiologów. 

Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić... No właśnie, od czego zawałowcy mogą zaczynać, żeby rozpocząć aktywne życie?

 Na początku, kluczowe jest nastawienie pacjenta na zmianę dotychczasowych  nawyków – windę zastępujemy wchodzeniem po schodach, jazdę samochodem do sklepu  – pójściem pieszo. Docelowo, osoby za zawale  powinny dążyć do przeznanczenia na  umiarkowany wysiłek fizyczny około 30 minut dziennie. Najlepiej siedem dni w tygodniu.

Czy bieganie i marsze nordic walking to odpowiednie dyscypliny sportu dla osób po zawale?

 Z bieganiem byłbym ostrożny, zwłaszcza u osób, które nigdy tego nie praktykowały i nagle bez żadnego przygotowania zaczynają pokonywać kilkukilometrowe dystanse. Bieg bardziej ma znaczenie jako forma aktywności fizycznej dzięki, której możemy obniżyć ryzyko wystapienia pierwszego zawału serca. Nordic walking – to bezpieczna dyscyplina rekreacji dla osób po zawale serca, która pozytwynie wpływa na nasz układ krążenia obniżając ciśnienie krwi, częstość skurczów mięśnia sercowego  oraz spalając tzw. zły cholesterol. To także bardzo dobra metoda redukcji stresu, który przecież ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także