Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

RPP: Ponad 5,4 mln zł z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych trafiło do pacjentów

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 6 maja 2024 11:22

RPP: Ponad 5,4 mln zł z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych trafiło do pacjentów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronny działa od 2022 roku. Do tej pory środki wypłacono 253 pacjentom, którzy doznali poważnych działań niepożądanych. W całym 2023 roku przyznano łącznie 1,15 mln zł odszkodowań. Z kolei od początku tego roku wydano już 59 decyzji, w tym przyznając ponad 560 tys. zł na rzecz 20 pacjentów.

Pod koniec ubiegłego roku Rzecznik wznowił z urzędu sprawy dotyczące żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po szczepionce Vaxzevria. W ramach nadzoru nad bezpieczeństwem stosowanych w Europie szczepionek uznano bowiem, że są podstawy do potwierdzenia tej jednostki chorobowej jako możliwego działania niepożądanego szczepionki produkowanej przez firmę AstraZeneca.

W 10 sprawach Rzecznik zmienił swoje wcześniejsze decyzje i przyznał świadczenie kompensacyjne. Ponadto 3 pacjentów skorzystało z możliwości złożenia wniosku, istniejącej mimo upływu standardowego terminu 1 roku od zakończenia hospitalizacji. Taka dodatkowa możliwość trwa przez rok od momentu aktualizacji Charakterystyki Produktu Leczniczego. Łącznie na rzecz 13 pacjentów z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową po szczepionce Vaxzevria Rzecznik przyznał w ciągu ostatnich 4 miesięcy ponad 201,5 tys. zł (średnia kwota – 15,5 tys. zł).

Podobna sytuacja dotyczy jednodawkowej szczepionki Jcovden (Johnson & Johnson), w przypadku której potwierdzono zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie osierdzia jako możliwe działania niepożądane. W tym zakresie Rzecznik wznowił z urzędu 2 sprawy i wydał decyzje o przyznaniu świadczenia. Kolejny pacjent zgłosił nowy wniosek dotyczący szczepienia wykonanego w 2021 roku. Również ta sprawa została w ostatnich dniach rozpatrzona pozytywnie. Łącznie Rzecznik przyznał 107,5 tys. zł na rzecz 3 pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego lub zapaleniem osierdzia po szczepionce Jcovden (średnia kwota – 35,8 tys. zł).

Kolejne działania niepożądane zostały uwzględnione również w przypadku szczepionki Spikevax. Reasumując, uwzględnione w ostatnich miesiącach działania niepożądane poszczególnych szczepionek przeciw COVID-19 to:

  • Jcovden (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine Janssen) – zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia;
  • Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine AstraZeneca) – żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
  • Spikevax (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine Moderna) – pokrzywka mechaniczna, przewlekła pokrzywka.

Osoby, które w związku ze szczepieniem były hospitalizowane z wymienionych powodów przez co najmniej 14 dni, a dotąd nie złożyły wniosku o przyznanie świadczenia, nadal mogą to zrobić i uzyskać w prosty sposób odszkodowanie – apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Możliwość złożenia wniosku dotyczy również wszystkich innych uwzględnionych dotąd działań niepożądanych:

  • szczepionek przeciw COVID-19 (w tym stosowanej obecnie szczepionki Nuvaxovid), oraz
  • szczepionek stosowanych w ramach szczepień obowiązkowych (w tym realizowanych u dzieci i młodzieży w oparciu o Program Szczepień Ochronnych)

– jeśli od zakończenia pobytu w szpitalu związanego z działaniem niepożądanym nie minął jeszcze rok.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także