Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

RTG stopy - przebieg i wskazania do badania

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 października 2023 10:43

RTG stopy - przebieg i wskazania do badania - Obrazek nagłówka
RTG stopy to pierwsze z badań obrazowych, jakie zleca lekarz w przypadku urazu lub podejrzenia chorób tej części ciała. Przez kilka minut badania uzyskuje się dokładny obraz tkanek kostnych stopy. Przeczytaj więcej na temat RTG stopy.

Czym jest RTG stopy?

Badanie RTG, inaczej rentgenowskie lub zwyczajowo prześwietlenie, to jedno z podstawowych badań obrazowych. Wykorzystuje ono promienie X, aby uwidocznić tkanki badanej okolicy ciała. Dzieje się tak, gdyż promienie X w różnym stopniu przenikają przez poszczególne struktury anatomiczne. W przypadku tkanki kostnej, która jest gęsta, promienie X są mocno wchłaniane. W ten sposób podczas RTG stopy (https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rtg) uzyskuje się dokładny obraz kości ją budujących, czyli:

  • kości palców stopy,
  • kości piętowej,
  • kości śródstopia,
  • kości łódkowatej,
  • kości klinowatej,
  • kości skokowej.

Jak przebiega RTG stopy?

Badanie RTG stopy trwa kilka minut. Przeprowadza się je w pracowni badań radiologicznych, w której wydzielone jest specjalne miejsce na przygotowanie się do badania. Tam zostaniesz poproszony o zdjęcie butów, skarpet czy innej odzieży, która zasłania stopę. W czasie badania nie powinieneś się poruszać, aby zdjęcia nie wyszły rozmazane i nieczytelne. Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Zazwyczaj robi się zdjęcie boczne i przednio-tylne. W razie potrzeby diagnostyka zostanie poszerzona o dodatkowe zdjęcia RTG stopy, np. w projekcji skośnej lub pod obciążeniem (na stojąco).

Czy konieczne jest przygotowanie do RTG stopy?

Badanie RTG stopy nie wiąże się dla Ciebie z żadnym specjalnym przygotowaniem. Przed badaniem bez obaw możesz jeść i pić oraz zażyć leki stosowane na co dzień. Na badanie możesz umówić się na dowolną godzinę. Jedyne, o czym powinieneś pamiętać, to pozostawienie w szatni metalowych elementów, np. okularów, biżuterii, portfela, telefonu, paska od spodni. Zadbaj również o wygodny strój – buty, które szybko zdejmiesz, i ubranie, które nie będzie zasłaniało stopy. Jeśli masz dokumentację medyczną dotyczącą tej części ciała, to zabierz ją ze sobą na badanie. Dzięki niej specjalista będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat Twojego problemu.

Jakie są wskazania do RTG stopy?

Badanie RTG stopy ma szerokie zastosowanie. Na jego podstawie specjalista jest w stanie rozpoznać pęknięcia i złamania tkanki kostnej w stopie, a także nieprawidłowości w obrębie znajdującego się obok stawu skokowego. Najczęstsze wskazanie do RTG stopy to diagnostyka zmian pourazowych, haluksów i zmian zwyrodnieniowych.

Objawy, które powinny skłonić do wykonania tego badania, to przede wszystkim: ostry oraz przewlekły ból, obrzęk, zaczerwienienie i zasinienie, krwiaki, zaburzenia pracy stawów stopy, prawdopodobieństwo obecności stanu zapalnego, widoczne zmiany w obrębie stopy.

Badanie RTG stopy ma nie tylko znacznie diagnostyczne – pozwala ocenić rodzaj i rozległość problemu, a na podstawie tego zaplanować odpowiednie postępowanie lecznicze. RTG stopy wykonywane bywa nierzadko w trakcie lub na zakończenie terapii, aby ocenić jej skuteczność.

Tematy

ortopedia / RTG / stopa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także