Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pierwsza w Polsce personalizowana proteza stawu kolanowego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 września 2021 10:30

Pierwsza w Polsce personalizowana proteza stawu kolanowego - Obrazek nagłówka
W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 57-letniemu pacjentowi wszczepiono endoprotezę stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Implant był przygotowany tak, aby idealnie pasował do kości pacjenta. To pierwsza taka operacja w Polsce.

Pionierski zabieg z wykorzystaniem dokładnie takiej „uszytej na miarę” endoprotezy przeprowadzono w czwartek, 2 września 2021 roku w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, pod kierunkiem dr. hab. Artura Stolarczyka.

Wszczepienie endoprotezy wykonano u pacjenta cierpiącego na chorobę zwyrodnieniową, która spowodowała destrukcję stawu kolanowego. Implant przygotowany w 3D w Stanach Zjednoczonych na podstawie badania tomografii komputerowej z dokładnością do 0,1 mm idealnie dopasowano do budowy kości pacjenta.

Zastosowane rozwiązanie pozwoli lepiej odtworzyć biomechanikę kolana w stosunku do standardowych technik i umożliwi większą aktywność chorego po zabiegu. Lekarze przewidują, że za trzy tygodnie chory będzie poruszał się bez kul, po 6-tygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności. Operacja przebiegła pomyślnie, pacjent jeszcze w dniu operacji poruszał się o własnych siłach.

Przeprowadzenie zabiegu poprzedzone było szkoleniami, które zespół dr. hab. Artura Stolarczyka odbył z ortopedami m.in. z Austrii, USA, Anglii, Belgii i Francji.

inf pras

Zobacz także