Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rewolucja w endoprotezoplastyce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 lipca 2020 10:22

Rewolucja w endoprotezoplastyce - Obrazek nagłówka
Pierwszy robot ortopedyczny NAVIO będzie wszczepiał endoprotezy kolana nie tylko osobom starszym i schorowanym, ale pozwoli wrócić do pełnej sprawności także osobom aktywnym oraz sportowcom. Będzie szybciej, precyzyjniej oraz korzystniej dla pacjenta. W Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej przy udziale najbardziej innowacyjnego robota ortopedycznego w Polsce ortopedzi przeprowadzili pierwsze udane operacje.

Lekarze szacują, że przy udziale robota uda się skrócić czas operacji nawet o 20%, co spowoduje możliwość wykonywania większej liczby zabiegów endoprotezoplastyki.

Ortopedia w szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej jest lokomotywą, która przyciąga pacjentów z całej Polski. - Wybitni fachowcy reprezentujący najwyższe umiejętności w zakresie protezoplastyki mają ambicje, by robić jeszcze więcej. Robotem uwalniamy ich potencjał i stawiamy ortopedię polską na wyższym poziomie, wyznaczając nowe trendy i jakość - mówi Artur Wnuk, dyrektor Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej.

Szybciej, precyzyjniej - korzystniej dla pacjenta

– Słyszałem wiele pochlebnych opinii na temat robota NAVIO, szczególnie pod kątem możliwości skrócenia samej operacji, precyzyjności dopasowania endoprotezy oraz skrócenia rehabilitacji pooperacyjnej dla pacjenta. Jednak dopiero, gdy sam w toku szkoleń praktycznych poznawałem możliwości robota, mogę powiedzieć jedno – to prawdziwa rewolucja w endoprotezoplastyce. Jest szybciej dla operatora i bezpieczniej dla pacjenta. Do tej pory od doświadczenia i umiejętności chirurga-ortopedy na sali operacyjnej zależało czy dopasowanie będzie właściwe czy niezbędna będzie w przyszłości rewizja endoprotezy. Robot NAVIO dzięki swojej aptekarskiej dokładności w praktyce eliminuje konieczność późniejszej rewizji, a w przypadku mniej doświadczonych specjalistów zmniejsza do zera ryzyko popełnienia ewentualnego błędu i dokonania zbyt daleko idącej ingerencji w staw kolanowy - tłumaczy docent Artur Stolarczyk, ordynator Oddziału Urazowo – Ortopedycznego w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej.

Z kolei A.Wnuk wskazuje na skrócenie czasu rehabilitacji. - Mieliśmy ostatnio pacjenta, który był zoperowany w sobotę, a w poniedziałek wyszedł do domu. Proces usprawniania pacjenta jest tu o wiele krótszy. I to wszystko jest efektem profesjonalnej współpracy operatora i robota - dodaje.

Ratunek dla sportowców

Robot NAVIO to nadzieja dla sportowców. Dyrektor Szpitala podaje przykład badmintona, gdzie zawodowcy już w wieku 35 lat mają stawy jak u 80-latka. - Przychodzimy im z pomocą, bo nawet przy dużej chorobie zwyrodnieniowej kolana, jesteśmy w stanie wszczepić endoprotezę jednoprzedziałową i sprawić, żeby taki zawodnik mógł wrócić do aktywnego uprawiania sportu - wyjaśnia Artur Wnuk.

Szpital w Ostrowi Mazowieckiej jest jedynym w Polsce ośrodkiem, który posiada robota NAVIO. - To oznacza, że wszyscy młodzi ortopedzi, którzy poważnie myślą o endoprotezoplastyce, będą wiedzieli, że na mapie Polski jest taki ośrodek bardzo ambitnie do tego podchodzący, gdzie mogą nauczyć się ortopedii na europejskim, a nawet światowym poziomie - dodaje A.Wnuk.

Zobacz także