Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szykowany jest pilotaż opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 3 lipca 2023 10:35

Szykowany jest pilotaż opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej. Z tym problemem zdrowotnym zmaga się nawet kilkanaście procent pacjentów chorych na cukrzycę.

Jak czytamy w Ocenie Skutków Realizacji, propozycja zawarta w projekcie oparta została na doświadczeniach i wstępnych wynikach programu leczenia pacjentów, prowadzonego w Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Szamotułach. Działania te są prowadzone w ww. ośrodku od prawie dwóch lat. Istniejące w tym zakresie rozwiązania, tj. Koordynowane Leczenie Ran Przewlekłych, zakładają rozbudowany program oparty na rozciągniętym w czasie i zakładającym współpracę wieloośrodkową, w procesie o uniwersalnym charakterze leczenia ran przewlekłych niezależnie od ich przyczyny.

W ramach dotychczasowego programu nie udało się zagwarantować powszechnego dostępu do tego programu na terenie całego kraju. Przedstawiane w projekcie rozwiązanie skupia się na fazie leczenia szpitalnego, przy założeniu minimalnej niezbędnej interwencji chirurgicznej oraz następczego leczenia zachowawczego i kontroli postępów gojenia.

Celem programu pilotażowego jest sprawdzenie leczenia prowadzonego przez zespół, w skład którego wchodzą zarówno specjaliści z oddziału zabiegowego (chirurgia ogólna), jak i zachowawczego (chorób wewnętrznych), co w razie pozytywnego efektu może zagwarantować powszechność przyjętego rozwiązania. Jednocześnie, obowiązujące w tym względzie przepisy uniemożliwiają sumowanie świadczeń realizowanych w trakcie jednej hospitalizacji na obu oddziałach. Dodatkową korzyścią proponowanego w projekcie planu leczenia ma być zagwarantowanie wizyt kontrolnych, w trakcie których oceniany będzie postęp gojenia.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) koszt wszystkich wysokich amputacji u osób z cukrzycą wyniósł tylko w 2018 roku około 44 mln zł, a tzw. wtórne amputacje, czyli amputacje po interwencji naczyniowej stanowią od 26,5 do 44,6 proc. przypadków, co sprawia, że efekt skutecznego zabiegu naczyniowego oraz znaczna suma finansowa przekazana na rewaskularyzację przez płatnika NFZ nie dają oczekiwanych wyników końcowych w postaci uchronienia kończyny przed amputacją,

Podstawą opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej, co do zasady są świadczenia ambulatoryjne, jednak istnieje znaczący odsetek pacjentów, którzy wymagają leczenia w warunkach szpitalnych.

Liczba wysokich amputacji w Polsce (tuż poniżej lub tuż powyżej kolana) wynosi ok. 4,5 tys. rocznie. Ich wskaźniki przewyższają u nas 2-3 krotnie odpowiednie wskaźniki amputacji we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, a także Włoch.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także