Pandemia punktem zwrotnym dla organizacji pacjentów?

Medexpress

Opublikowano 10 lutego 2021, 12:34

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 10 lutego 2021, 12:34

Gościem Medexpressu jest Urszula Jaworska, prezes zarządu Fundacji Urszuli Jaworskiej. W rozmowie poruszamy temat stałego finansowania organizacji pacjentów, który choć omawiany jest od lat, dziś, w dobie pandemii, stał się szczególnie istotny dla przedstawicieli środowisk pacjenckich.

Pretekstem do wywiadu jest propozycja prezes Urszuli Jaworskiej złożenia wniosku dotyczącego wsparcia z tarczy finansowej w związku z tym, jak sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na działalność organizacji pacjentów. Jak przyznaje Urszula Jaworska, organizacje pacjentów są trzecią nogą kolosa w służbie zdrowia i wypełniają braki, których system nie jest w stanie realizować. „Zwracają się w kierunku pacjenta, badają jego potrzeby, oczekiwania. [...] Dlaczego nikt nigdy nie wpadł na to, żeby tę trzecią nogę [...] wesprzeć również w kierunku finansowym? [...] Prędzej czy później, większość organizacji po pandemii nie przetrwa.”

W rozmowie pytamy m.in. o to:

Jak powinno wyglądać stałe finansowanie organizacji pacjentów? Czy nie będzie ono zagrażało niezależności organizacji?

Jak organizacje pacjentów odbierane są przez decydentów? I czy jest tu miejsce na partnerską współpracę?

Na jakie wsparcie w czasie pandemii mogą liczyć organizacje pacjentów? Co z finansowaniem od Narodowego Instytutu Wolności?

Dlaczego jawność i przejrzystość powinny stać się podstawowymi kierunkami zmian w dziedzinie współpracy organizacji pacjentów i instytucji państwowych?

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pacjent / rzecznik praw pacjenta / edukacja / organizacja pacjencka / finansowanie organizacji pacjenckich / trzeci sektor
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28