Picie piciu nierówne. Które nawyki minimalizują ryzyko chorób i zgonu?

Tomasz Kobosz

Opublikowano 13 stycznia 2021, 14:29

Fot. Getty Images/iStockphoto
Tomasz Kobosz

Opublikowano 13 stycznia 2021, 14:29

Naukowcy z University of Glasgow sprawdzili, jak różne wzorce spożywania alkoholu przekładają się na ryzyko zachorowań i śmierci. Wykorzystane w badaniu dane zaczerpnięto z baz z UK Biobank. Objęły one ponad 309 tys. Brytyjczyków. Z analizy wyłączono abstynentów oraz osoby sięgające po alkohol sporadycznie.

Rodzaj wypijanych trunków okazał się mieć ogromne znaczenie. U osób regularnie pijących wódki i/lub piwo zaobserwowano: wyższe skorygowane ryzyko zgonu (o 25%), poważnych incydentów sercowo-naczyniowych (o 31%), marskości wątroby (o 48%), a także wypadków i samookaleczeń – w porównaniu z osobami, które wypijały taką samą ilość czystego alkoholu tygodniowo, ale w postaci wina.

Picie alkoholu „na pusty żołądek” wiązało się z wyższą o 10% śmiertelnością względną i o 10% wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym w porównaniu ze spożyciem takiej samej ilości alkoholu wraz z jedzeniem.

Niższe ryzyko zachorowania na marskość wątroby miały z kolei osoby, które wypicie określonej ilości alkoholu rozkładały na 3-4 dni, w porównaniu do przyjmujących taką samą „dawkę” C₂H₅OH w czasie jednego lub dwóch „posiedzeń”. Ryzyko rosło jednak ponownie, jeśli alkohol spożywany był codziennie lub prawie codziennie (przy takiej samej średniej ilości na tydzień).

Rozłożenie spożycia danej ilości alkoholu na 3-4 dni (w porównaniu do wypicia jej jednego dnia lub w ciągu dwóch dni) oznaczało także niższą śmiertelność względną (o 9%) i niższe ryzyko sercowo-naczyniowe (o 14%).

Nadużywanie alkoholu jest istotnym czynnikiem ryzyka zgonu, a intensywne picie wiąże się z wyższym ryzykiem chorób nowotworowych, poważnych incydentów sercowo-naczyniowych i urazów. Aktualne zalecenia koncentrują się na maksymalnych bezpiecznych dziennych i średnich tygodniowych dawkach alkoholu. Nie mówią jednak za wiele o różnicach wynikających z wzorców picia i rodzajów napojów alkoholowych. Badanie szkockich naukowców rzuca nieco światła na te zagadnienia.

Źródło: University of Glasgow

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

alkoholizm / alkohol / wino / marskość wątroby / piwo / wódka
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31