Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Osiem leków, których lepiej nie łączyć z alkoholem

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 12 września 2016 12:56

Osiem leków, których lepiej nie łączyć z alkoholem - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
O tym, że w czasie przyjmowania niektórych leków nie należy pić alkoholu, wie praktycznie każdy. Znacznie gorzej jest już z wiedzą na temat tego, o jakie konkretnie leki chodzi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Sprawa jest poważna, zwłaszcza, że część tych farmaceutyków to preparaty sprzedawane bez recepty (OTC). Jednak równie niebezpieczne może być zjawisko odwrotne – niepotrzebne odstawienie na stałe przyjmowanego leku w dniu zaplanowanej biesiady.

Warto przeczytać

Czy płeć ministra zdrowia ma znaczenie?

Poniżej lista wybranych grup leków, których mieszanie z alkoholem może być szczególnie groźne.

Leki wydawane na receptę:

  1. Opioidy, leki uspokajające i nasenne. Ich połączenie z alkoholem może skutkować nadmierną sennością, zaburzeniem funkcji motorycznych, lukami w pamięci, problemami z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach – śmiercią.
  2. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. celekoksyb, naproksen, diklofenak i wiele innych). Mieszanie ich z napojami alkoholowymi może się skończyć: wrzodami żołądka, krwawieniem z przewodu pokarmowego, uszkodzeniem wątroby, a w przypadku niektórych NLPZ także zdarzeniami sercowo-naczyniowymi.
  3. Leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna). Jak ostrzega National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), alkohol może spotęgować działanie warfaryny, powodując wzrost ryzyka wystąpienia krwawień wewnętrznych. Jednak to samo połączenie może wywołać przeciwny efekt i doprowadzić do powstania zakrzepów, udaru mózgu czy zawału serca – podkreśla prof. Amy Tiemeier z St. Louis College of Pharmacy. W tym przypadku niebezpieczne mogą być już całkiem umiarkowane ilości alkoholu.
  4. Antybiotyki, chemioterapeutyki i leki przeciwgrzybicze. Przykładowo azytromycyna, metronidazol, ketokonazol – połączone z alkoholem mogą wywołać tachykardię, nagłe zmiany ciśnienia tętniczego krwi, bóle brzucha, wymioty. Alkohol może też zwiększyć nasilenie niektórych działań niepożądanych tych leków, np. nudności czy zawrotów głowy. Co bardzo ważne – może też zmniejszyć ich skuteczność antybakteryjną czy przeciwgrzybiczą.
  5. Doustne leki przeciwcukrzycowe, takie jak glipizyd, glibenklamid, chlorpropamid. Spożycie alkoholu przez osobę leczoną tymi lekami jest często źle tolerowane. Może dojść do wystąpienia nudności, wymiotów, bólów głowy, tachykardii oraz hipoglikemii.

Warto przeczytać

Alkohol – skomplikowana chemia picia

Leki OTC:

  1. Leki przeciwbólowe. Połączenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych ich z alkoholem może spowodować podrażnienie błony śluzowej żołądka, powstanie w nim nadżerek i krwawień. Z kolei w przypadku przyjmowania paracetamolu alkohol może zwiększyć niebezpieczeństwo uszkodzenia wątroby.
  2. Leki antyhistaminowe oraz preparaty złożone stosowane w łagodzeniu objawów przeziębień. W przypadku przyjmowania substancji o działaniu antyalergicznym alkohol może spowodować np. wzmożoną senność i zawroty głowy. Interakcje składników przeciwzapalnych oraz paracetamolu z alkoholem – jak w punkcie 6.
  3. Niektóre syropy przeciwkaszlowe, w szczególności (choć nie tylko) zawierające kodeinę lub bromowodorek dekstrometorfanu. W skojarzeniu z napojami alkoholowymi mogą spowodować zawroty głowy i senność.

Uwaga! Powyższego wykazu w żadnym wypadku nie należy traktować, jako kompletnego. Stanowczo zalecamy wnikliwe zapoznanie się z ulotkami wszystkich zażywanych leków.

Źródło: NewsmaxHealth

Tematy

interakcje / alkohol

Podobne artykuły

iStock-1218887282
5 lipca 2024
Sutkowski-WnJaw-2
21 maja 2024
alkohol
29 kwietnia 2024
alkohol
29 sierpnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.