„Życie w płynie – 10 lat nowoczesnej płynoterapii w Polsce” Płynoterapia, to ważny element leczenia

Jak zaczynałem pracę w ratownictwie, to było takie powiedzenie: Jak nie wiesz, co masz zrobić podaj tlen, a jak nadal nie wiesz podłącz kroplówkę - mówi Paweł Witt, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.
Medexpress 2017-07-14 10:53

- W terapii płynami infuzyjnymi podstawowe znaczenie ma bezpieczeństwo podawania leku. Bezpieczne warunki leczenia zapewniają opakowania płynów do infuzji posiadające dwa jałowe porty – mówi Paweł Witt, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

Takie opakowania produkuje fabryka płynów infuzyjnych w Kutnie. Każdego dnia wytwarzanych jest kilkadziesiąt rodzajów płynów infuzyjnych, w tym płyny o składzie zbliżonym do fizjologicznego składu osocza. W czerwcu 2017 roku została wyprodukowana miliardowa butelka.

Bezpieczna płynoterapia pozostaje dużym wyzwaniem. Eksperci nieustannie podkreślają , że jej wpływ na zdrowie pacjenta jest znaczący. Dlatego też niezwykle ważne jest podnoszenie bezpieczeństwa terapii w tym zakresie. Płynoterapia opiera się na podaniu leku bezpośrednio do układu krwionośnego pacjenta. Wszystkie czynności wiążące się z podaniem leku drogą dożylną, wymagają jak największej ostrożności w celu wyeliminowania zanieczyszczenia leku lub przeniesienia drobnoustrojów do organizmu pacjenta. Ponieważ to pacjent jest najważniejszy.

Kampania „Życie w płynie – 10 lat nowoczesnej płynoterapii w Polsce” ma na celu podniesienie świadomości pacjentów oraz środowiska medycznego na temat wagi terapii płynowej oraz zwrócenie uwagi na postęp, który dokonał się w dziedzinie leczenia dożylnego w ciągu ostatniej dekady, co bez wątpienia przełożyło się na efekty terapeutyczne uzyskiwane u pacjentów. Kampania została zainicjowana przy okazji rocznicy 10.lat od wprowadzenia do użycia przełomowego dla płynoterapii rozwiązania: opakowania do płynów infuzyjnych KabiPac, które dzięki zastosowaniu unikalnej konstrukcji do dziś zapewnia swoim użytkownikom maksimum bezpieczeństwa, a także prostą i wygodną obsługę.

strona kampanii: zyciewplynie.pl

PDF

Zobacz także