Polscy kardiolodzy sięgają po alkohol

Fot. Thinkstock/Getty Images
W I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadzono nowatorskie zabiegi żylnej ablacji alkoholowej dwóch rodzajów arytmii.
Medexpress 2017-10-13 11:00

W Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego ekspert w dziedzinie elektrofizjologii serca, prof. Miguel Valderrábano z Houston w Teksasie z zespołem kardiologów-elektrofizjologów, przeprowadził pierwsze w naszym kraju zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej.

– Zabiegi przeztętniczej ablacji alkoholowej są uznaną i stosowaną od lat, w tym także w Polsce, metodą leczenia chorych z kardiomiopatią przerostową. W przypadku zabiegów wykonanych w I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu nowatorstwo polega na tym, że zabiegi żylnej ablacji alkoholowej przeprowadzono u trojga pacjentów z powodu uporczywej komorowej arytmii serca oraz trudnej lokalizacji tej arytmii w sercu – tłumaczy dr hab. med. Krzysztof Błaszyk, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

– Po wykonaniu oceny miejsca powstawania komorowej arytmii (tzw. ogniska arytmii) metodą mapowania elektrofizjologicznego oraz wykonaniu tzw. wenografii zatoki wieńcowej poszukiwaliśmy w obszarze lewej komory serca żylnego odgałęzienia, które zlokalizowane jest jak najbliżej ogniska arytmii. Następnie wprowadzaliśmy do tego żylnego naczynia serca od 2 do 4 ml 95-98-proc. alkoholu etylowego, wywołując powstanie odczynu łącznotkankowego (docelowo - proces włóknienia), który współuczestniczy w usuwaniu ogniska arytmii – stąd termin: ablacja alkoholowa – wyjaśnia technikę zabiegu prof. Krzysztof Błaszyk.

W ramach zabiegów w Poznaniu żylną ablację alkoholową przeprowadzono także u czwartego pacjenta - chorującego na migotanie przedsionków. W tym przypadku zabieg wykonano w celu uzupełnienia wcześniej wykonanego zabiegu izolacji żył płucnych.

Zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej są nowatorską alternatywą terapeutyczną dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową pod postacią dodatkowych pobudzeń komorowych, oporną na dotychczasowe leczenie. Zastosowanie tej metody może pomóc w zapobieganiu u tych pacjentów kardiomiopatii arytmicznej doprowadzającej do niewydolności serca. Dostęp żylny może być też bezpieczniejszy od dostępu przeztętniczego stosowanego uprzednio np. w leczeniu kardiomiopatii przerostowej.

Źródło: Sekcja Rytmu Serca PTK

PDF

Zobacz także