Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

X edycja Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 maja 2023 08:05

X edycja Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych - Obrazek nagłówka
Blisko 100 kardiologów z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych wzięło udział w jubileuszowej, dziesiątej edycji Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych, zorganizowanych w dniach 8-9 maja br. przez Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie (Aninie). W programie spotkania znalazło się wiele prezentacji i wykładów poświęconych nowym technikom ablacyjnym. Przewidziano również transmisję na żywo zabiegów ablacji wykonanych przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu medycznego.

Międzynarodowe Warsztaty Ablacyjne to największe tego typu wydarzenie o charakterze edukacyjnym i naukowym w naszej części Europy, w którym - poza lekarzami praktykami z Polski, licznym gronem profesorskim, konsultantami w dziedzinie kardiologii - wzięli także udział międzynarodowi eksperci związani z najlepszymi światowymi ośrodkami.

W trakcie dwudniowych warsztatów specjaliści przeprowadzili całą serię zabiegów przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego, m.in. Systemu Nawigacji Robotycznej Genesis, będącego pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie, systemu Farapulse do elektroporacji ujść żył płucnych, balonu RF Heliostar, elektrody Octaray i wielu innych. Całość była transmitowana na żywo prosto do sali konferencyjnej i online, dzięki czemu uczestnicy warsztatów mieli możliwość interaktywnego udziału w zabiegach i bieżącego kontaktu z zespołem elektrofizjologów.

Konferencja rozpoczęła się od przemówienia powitalnego prof. Łukasza Szumowskiego oraz dr hab. Pawła Derejko. Dokonano również przeglądu przypadków z poprzedniej edycji warsztatów (dr Krzysztof Dubowski i dr Krystyna Guzek), a prof. Tomasz Hryniewiecki wygłosił wykład na temat Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

Następnie odbyły się transmitowane na żywo zabiegi ablacji. Pierwszą ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem elektroporacji (PFA) i systemu Farapulse wykonali dr hab. n. med. Michał Orczykowski i dr hab. n. med. Prof. UML Andrzej Głowniak. Z kolei ablację podłoża częstoskurczu komorowego z zastosowaniem EnSite X wykonał dr hab. n med. Aleksander Maciąg. Po przerwie prof. Miguel Valderrábano z Houston, USA wygłosił wykład na temat „Ablacji alkoholowej podłoża arytmii przedsionkowej i komorowej”, a dr n. med. Roman Piotrowski przedstawił prezentację na temat „Kardioneuroablacji w omdleniach". Z kolei prof. Vivek Reddy z Nowego Jorku, USA wystąpił z wykładem na temat „System Affera".

W dalszej części konferencji odbyły się kolejne dwie sesje ablacyjne, transmitowane prosto do sali konferencyjnej. Pierwsza z nich dotyczyła ablacji z infuzją etanolu do żyły Marshalla u pacjentki z migotaniem przedsionków którą wykonał jeden ze światowych ekspertów w tej dziedzinie, prof. Miguel Valderrábana, Houston, USA. Z kolei dr Roman Piotrowski wykonał zabieg kardioneuroablacji u pacjentki z omdleniami. Pierwszy dzień spotkania zakończył wykład dr. Petera Edmunda Bruversa na temat „Wyzwania w leczeniu złożonych zaburzeń rytmu serca. W jaki sposób nowatorski system mapowania bezkontaktowego wspiera skuteczne leczenie".

Drugi dzień konferencji rozpoczęła seria wykładów omawiających nowe technologie i metody ablacji. Wykład na temat: „Pulsed field cryoablation - nowa alternatywa dla ablacji migotania przedsionków” przedstawił dr hab. n. med. Paweł Derejko. Prezentację: „Kliniczna skuteczność i bezpieczeństwo elektrod ablacyjnych firmy Hagmed” wygłosił dr hab. n. med. Krzysztof Kaczmarek, natomiast dr hab. n. med Aleksander Maciąg omówił możliwości mapowania epikardialnego o dużej gęstości z zastosowaniem elektrody HD Grid.

IMGL7928

W dalszej części warsztatów skupiono się na części praktycznej, przeprowadzając kolejne zabiegi ablacji, które transmitowane były na żywo. Profesor Helmut Pürerfellner z Ordensklinikum Linz Elisabethinen w Austrii, wykonał ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem EnSite X, a prof. Łukasz Szumowski wraz z prof. Tamás Szili-Törökiem (Erasmus University w Rotterdamie) wykonali ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem robotycznej nawigacji magnetycznej. Z kolei dr Patrycja Pruszkowska-Skrzep i dr Agnieszka Wojdyła-Horodyńska wykonały ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem balona RF HELIOSTAR.

Po przerwie przeprowadzono również kolejne dwa zabiegi ablacji. Prof. Łukasz Szumowski oraz prof. Tamás Szili-Török wykonali ablację u pacjenta w złożonej wadzie serca, po korekcji Fontana z zastosowaniem systemu nawigacji magnetycznej Stereotaxis, a prof. Raphael Martins z University Hospital of Rennes (Francja) wykonał ablację częstoskurczu przedsionkowego z użyciem elektrody OCTARAY TRUErefTM Carto®3.

- Ostatnia dekada w medycynie to okres wielu dynamicznych zmian w obszarze elektrofizjologii. Mam nadzieję, że jubileuszowa edycja naszych warsztatów, podobnie jak wcześniejsze jej odsłony, dostarczyły każdemu z uczestników praktycznej wiedzy na temat nowoczesnych trendów w tym obszarzepodsumował spotkanie prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

Kolejna, XI. edycja Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych odbędzie się na początku 2024 r.

Więcej informacji: www.ablacja.waw.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.