Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych otwiera „ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNĄ”

Medexpress

Opublikowano 02 lipca 2018, 13:29

polska koalicja pacjentów onkologicznych
Medexpress

Opublikowano 02 lipca 2018, 13:29

„Onkoprzestrzeń kreatywna” to projekt dedykowany pacjentom onkologicznym, którego celem jest inspirowanie do przyjmowania aktywnej i twórczej postawy pozwalającej na przekierowanie negatywnych emocji związanych z chorobą w pozytywne, twórcze działania w różnych obszarach życia. Realizatorzy projektu Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacja Twórczość i Dokumentacja wskazują na uzdrawiającą rolę kreatywności i samorozwoju poprzez różne formy terapii zajęciowej. Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Jak wskazują psychoonkolodzy, choroba nowotworowa w niczym nie ogranicza. Przeciwnie osoby, które mają za sobą doświadczenie choroby nowotworowej zyskują wartość dodaną. Ich osobowość jest o wiele bogatsza, a życie bardziej interesujące, aktywne. Zmienia się też system wartości, celów i priorytetów. Okrywają w sobie nowe, nie znane dotąd potrzeby i ukryte talenty. Wielu pacjentów mówi, że rak im więcej dał niż odebrał. Chorzy na nowotwory zaskakują nas często ekstremalnymi wyczynami, niewyczerpaną energią pracy na rzecz innych pacjentów, kreatywnością działań.
Wielu jednak pacjentom rozpoczynającym leczenie i ich bliskim trudno jest znaleźć się w nowej, trudnej rzeczywistości choroby. Dlatego Polska Koalicja Pacjent Onkologicznych wraz Fundacją Twórczość i Dokumentacja stworzyła projekt „Onkoprzestrzeń kreatywna”, do udziału w którym zaprasza wszystkich pacjentów onkologicznych, również tych nie zrzeszonych w organizacjach, oraz ich bliskich, a także wspierających chorych wolontariuszy, bez względu na wiek i stopień niepełnosprawności.
Główna idea projektu to popularyzacja metod obniżających stres w środowiskach dotkniętych chorobami nowotworowymi.

Jak mówi Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych - Pragniemy budzić świadomość i uczyć, że aktywna postawa może nas wspierać w trudnych chwilach, pomagać powrócić do normalnego życia, dawać nadzieję na przyszłość i otwarcie się na świat. Chcemy promować nowe rozumienie zdrowienia i nowe kreatywne postawy wobec choroby, aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci i wycofaniem z wszelkiej społecznej i kreatywnej aktywności. Chcemy dawać wsparcie przywracające nadzieję i chęć życia, które polega na kreowaniu zdrowych myśli i przekonań wspartych twórczością i zabawą, ruchem, relaksem i zaspokojeniem psychicznych, społecznych i duchowych potrzeb pacjenta, jego rodziny i bliskich. Otwieramy „Onkoprzestrzeń kreatywną”.
Organizatorzy projektu, są przekonani, że różnego rodzaju warsztaty terapeutyczne, to wyjście naprzeciw lękom, bezradności, poczuciu przygnębienia czy osamotnienia. To również metody niewątpliwie mobilizujące układ odpornościowy i wzmacniające efekt leczenia medycznego, a także silny, pozytywny bodziec poprawiającego zdrowie psychiczne i fizyczne oraz jakość życia osób zmagających się z chorobą nowotworową.
Zwieńczeniem projektu będzie realizacja filmu, który trafi do pacjentów, ich rodzin i bliskich, a także do środowiska psychoonkologicznego, a także cykl artykułów w „Głosie Pacjenta Onkologicznego”. Relacje filmowe z warsztatów będą dostępne także na YouTube i stronach www realizatorów.
Maria Poszwińska, reżyser filmu dokumentalnego „Onkoprzestrzeń kreatywna”, realizowanego w ramach projektu, tak mówi o jego przesłaniu – Chciałabym, aby film był wielopłaszczyznową, subiektywną wypowiedzią artystyczną, stanowiącą inspirację dla pacjentów do przyjmowania postaw nacechowanych nadzieją i wolą życia, pozytywnego myślenia i aktywnego udziału w procesie zdrowienia. Nadrzędną ideą filmu ma być wsparcie osób dotkniętych rakiem, wskazanie skutecznych metod radzenia sobie z chorobą, głównie w zakresie kreatywności i wybranych technik ograniczających stres.

W ramach projektu odbędzie się pięć czterodniowych, dwumodułowych warsztatów:
1. Warsztaty plastyczne - rysunku i malarstwa, a także rzeźby z gliny, zakończone wystawą prac,
2. Kursy języka angielskiego – przyswojenie słownictwa w zakresie zwiedzania, podróży, a także zdrowia,
3. Warsztaty choreoterapii i tańca tradycyjnego, zakończone potańcówką,
4. Warsztaty relaksacyjne i ograniczające stres - trening mindfulness oraz warsztaty emisji głosu,
5. Warsztaty języka filmowego i fototerapii zakończone wystawą prac.

Warsztaty odbędą się w Sierakowie i w Wągrowcu niedaleko Poznania, w niezobowiązującej, rekreacyjnej, wakacyjnej atmosferze, ale również w Warszawie, gdzie organizatorzy przewidzieli intersujące spotkania oraz projekcje filmowe.
Wszelkie informacje na temat realizacji projektu i uczestnictwa w nim można otrzymać telefonicznie: 22 428 36 31 oraz pod adresem mailowym: ewa@pkopo.pl

Źródło: PKPO

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

onkologia / polska koalicja pacjentów onkologicznych / pacjent onkologiczny / Krystyna Wechmann
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31