Portugalia legalizuje eutanazję

Medexpress

Opublikowano 08 listopada 2021, 10:18

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 08 listopada 2021, 10:18

Legalizacja eutanazji

Ustawa legalizująca eutanazję była już poddawana pod głosowanie przez portugalski parlament w marcu. Wówczas trybunał konstytucyjny zablokował ordynację, określając ją jako niejasną.

Teraz członkowie parlamentu przegłosowali (138 do 84 głosów) zmienioną propozycję, która precyzyjniej wyjaśnia okoliczności, w których lekarze mogą pomagać pacjentom z „ciężkimi, nieuleczalnymi i nieodwracalnymi” schorzeniami, którzy chcą zakończyć swoje życie.

Ustawa, by weszła w życie, musi teraz zostać podpisana przez Prezydenta Marcelo Rebelo de Sousa, który może nałożyć weto, wymuszając dalszą rewizję parlamentarną, lub odesłać projekt do Trybunału Konstytucyjnego do dalszej oceny.

- Nie powinno być dalszych przeszkód w pełnym przyjęciu ustawy. Chodzi o tolerancję i przeciwko wszelkim niepotrzebnym i niechcianym cierpieniom, poszanowanie konstytucji i poszanowanie demokracji - powiedział podczas czwartkowej debaty parlamentarnej José Manuel Pureza, prawodawca z Bloku Lewicy.

Szczegóły ustawy

Według nowego prawa, eutanazji będzie mogła się poddać każda osoba dorosła, która cierpi na nieuleczalną lub chroniczną chorobę. Wymagane jest oczywiście stosowne zaświadczenie lekarskie, poprzedzone odpowiednimi badaniami.

Ostateczną zgodę na zabieg miałaby udzielić komisja lekarska, która w przypadku wątpliwości co do zdolności pacjenta do dokonania wolnego i świadomego wyboru mogłaby zasięgnąć opinii lekarza psychiatry.

Eutanazja w Europie

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​Portugalia dołączy do niewielkiej grupy krajów, w których eutanazja jest legalna, w tym do Hiszpanii (która przyjęła podobną ustawę w czerwcu), Belgii, Holandii, Luksemburga i Kanady. Ustawa legalizująca eutanazję w Nowej Zelandii ma wejść w życie w niedzielę, po zatwierdzeniu w referendum w zeszłym roku.

Ubiegłoroczny sondaż wykazał, że prawie 60 procent Portugalczyków popiera dekryminalizację eutanazji.

Źródło: Politico, Euractiv

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

eutanazja / Portugalia / legalizacja eutanazji
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31