Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

National Institutes of Health z nowym kierownictwem. Joe Biden wskazał kandydatkę

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 maja 2023 11:18

National Institutes of Health z nowym kierownictwem. Joe Biden wskazał kandydatkę - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Administracja Bidena oświadczyła, że zamierza nowym kierownikiem Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health- NIH) będzie chirurg onkolog, doktor Monica Bertagnolli. Decyzja pojawia się po 16-miesięcznych poszukiwaniach następcy długoletniego dyrektora rządowej agencji, doktora Francisa Collinsa, który zrezygnował z pełnienia tej funkcji w grudniu 2021 roku.

Jeśli nominacja zostanie zatwierdzona przez Senat Stanów Zjednoczonych, Bertagnolli stanie się drugą kobietą na czele NIH, największej na świecie agencji badawczej w dziedzinie biomedycyny z budżetem 45 miliardów dolarów w 2022 roku. NIH podlega pod kierownictwo Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych.

"Doktor Bertagnolli to światowej klasy lekarz-naukowiec, którego wizja i przywództwo zapewnią, że NIH będzie nadal motorem innowacji dla poprawy zdrowia Amerykanów" - powiedział prezydent Joe Biden w oświadczeniu.

Wybór Bertagnolli nastąpił po jej mianowaniu w październiku 2022 roku na dyrektora Narodowego Instytutu Raka, należącego do NIH, gdzie przewodziła Narodowemu Planowi Walki z Rakiem. Ogłoszony w kwietniu plan ma na celu "wskrzesić" program "Cancer Moonshot" Bidena, który został po raz pierwszy uruchomiony w 2016 roku i którego założeniem było i jest przyspieszenie i rozwój postępów w badaniach nad leczeniem nowotworów.

Doktor Julie Gralow, główny lekarz i wiceprezydent ds. wykonawczych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, grupy, której Bertagnolli przewodziła jako prezydent w latach 2018-2019, powiedziała, że kandydatka Bidena może podpisać się pod wieloma innowacyjnymi projektami, które w tak krótkim czasie zostały zrealizowane i stały się narzędziem do wdrożenia prawdziwych zmian w opiece zdrowotnej. Gralow dodała, że Narodowy Plan Walki z Rakiem odzwierciedla troskę Bertagnolli o równość w badaniach klinicznych i dostęp do leczenia raka w niedostatecznie obsługiwanych obszarach.

Bertagnolli wcześniej pełniła funkcję szefa chirurgii onkologicznej w Dana-Farber Brigham Cancer Center, jednym z czołowych ośrodków badawczych w dziedzinie raka. Naczelny chirurg tego ośrodka, doktor Gerard Doherty, który zna Bertagnolli od 30 lat, potwierdził jej kompetencje i zwrócił uwagę na jej wczesne prace w jej karierze jako podstawowego naukowca w badaniach nad rakiem jelita grubego oraz późniejsze prace skoncentrowane na projektowaniu i prowadzeniu badań klinicznych.

W grudniu Bertagnolli ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka piersi we wczesnym stadium i że rokowania są bardzo optymistyczne. Ellen Sigal, przewodnicząca i założycielka niekomercyjnego think tanku Friends of Cancer Research podkreśla, że doktor Bertagnolli jest lekarzem naukowcem, ale także pacjentką, a więc głęboko rozumie zawiłości i korzyści wynikające z badań biomedycznych.

Poprzednik szef NIH, doktor Francis Collins, pionier genetyki, został mianowany na to stanowisko w 2009 roku przez prezydenta Baracka Obamę i służył agencji pod kierownictwem trzech prezydentów. Od grudnia 2021 roku obowiązki dyrektora pełni Lawrence Tabak, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora i zastępcy doradcy etycznego w NIH od 2010 roku.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także