Karpacz 2022:

Posiedzenie Rady Programowej Forum Ochrony Zdrowia

Medexpress

Opublikowano 22 listopada 2022, 12:00

Medexpress

Opublikowano 22 listopada 2022, 12:00

W posiedzeniu Rady Programowej FOZ wzięło udział całe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia na czele z ministrem Adamem Niedzielskim. Obecni byli także wiceministrowie: Piotr Bromber, Waldemar Kraska, Maciej Miłkowski, Marcin Martyniak oraz dyrektor generalna Ministerstwa Zdrowia Blanka Wiśniewska. Podczas posiedzenia minister Adam Niedzielski podkreślił: Forum Ochrony Zdrowia było punktem kulminacyjnym działań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w tamtym okresie. Forum Ochrony Zdrowia jest wydarzeniem bardzo potrzebnym. Istotnym elementem FOZ jest umiejscowienie zdrowia w przestrzeni polskiej gospodarki, gdzie odgrywa i będzie odgrywać co raz to bardziej znaczącą rolę. Wszystkie elementy, które są częścią systemu zdrowia będą kołem zamachowym polskiej gospodarki w nadchodzących latach. Wartym podkreślenia jest, że Ministerstwo Zdrowia ma zagwarantowane 7% PKB w corocznym budżecie. Jest to część gospodarki, która będzie systematycznie się rozwijać, niezależnie od zawirowań, w których może się znaleźć polska gospodarka. Jednym z dominujących tematów przyszłorocznej debaty na temat systemu zdrowia będą na pewno kadry oraz innowacje.

Po przemówieniu otwierającym ministra zdrowia głos zabrał Jerzy Bochyński, prezes Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich oraz przewodniczący Rady Programowej Forum Ochrony Zdrowia. Sprawozdanie, z propozycją tematów na nadchodzący Europejski Kongres Samorządów złożone przez organizatorów Forum, zostało w pełni zaakceptowane przez Radę. Jednogłośnie uchwalono propozycję utworzenia Raportu Forum Ochrony Zdrowia pod kierownictwem Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich.

Podczas posiedzenia, zwrócono uwagę na rekord frekwencyjny Forum Ekonomicznego oraz ścieżki Forum Ochrony Zdrowia. W 471 wydarzeniach w ciągu trzech dni trwania Forum wzięło udział 5031 gości oraz 478 przedstawicieli mediów. W kontekście EKS-u, minister podkreślił, jak bardzo istotnym elementem dyskusji jest debata na temat profilaktyki zdrowotnej oraz nadzoru właścicielskiego placówek medycznych.

W trakcie dyskusji Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zwrócił uwagę na złożoność tematu, jakim jest profilaktyka, której roli nie powinno się sprowadzać tylko do podstawowej opieki zdrowotnej. Bardzo ważnym głosem w trakcie posiedzenia była także wypowiedź wojewody Konstantego Radziwiłła, który zwrócił uwagę na konieczność poszerzenia tematu profilaktyki o pacjentów chorujących na choroby przewlekłe. Głos w dyskusji zabrał również Andrzej Mądrala, członek Rady Pracodawców RP, który zawnioskował o wprowadzenie do agendy tematyki FOZ podczas Europejskiego Kongresu Samorządów tematów z zakresu roli pracodawcy w systemie ochrony zdrowia. Jaki wpływ może mieć pracodawca na zdrowie pracownika?

Członkowie Rady Programowej ustalili, że następne posiedzenie odbędzie się pod koniec lutego 2023 roku.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ochrona zdrowia / Forum Ekonomiczne w Krynicy / forum
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31