WUM dla Ukrainy:

Powstanie centrum szkoleniowe ratownictwa medycznego

Medexpress

Opublikowano 10 marca 2023, 12:26

Fot. WUM
Medexpress

Opublikowano 10 marca 2023, 12:26

Prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM i prof. Robert Gałązkowski, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego i dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, podpisali porozumienie o współpracy dotyczące wsparcia w zakresie szkoleń z medycyny pola walki.

Umowa zakłada stworzenie ośrodka szkoleniowego w Klinicznym Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku. W ramach porozumienia możliwa będzie współpraca w zakresie szkolenia kadr medycznych z medycyny pola walki, a także wsparcie sprzętowe. Merytoryczny nadzór nad szkoleniami z ramienia WUM będzie sprawował dr Marcin Podgórski z Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

Rektor WUM już dziś przekazał do Iwano-Frankiwska m.in. trenażery do nauki tamowania krwotoków i wiele innego sprzętu, który będzie wykorzystywany do szkoleń lekarzy i felczerów, którzy następnie będą udzielać pomocy poszkodowanym w działaniach wojennych.

Na dokumencie ze strony ukraińskiej podpisy złożyli: Myron Mateiko – dyrektor Klinicznego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku i prof. Mykola Rożko – rektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku.

– Podpisanie porozumienia to ciąg dalszy naszej współpracy, która trwa już od roku. Zorganizowaliśmy w Ukrainie cykl szkoleń z zaawansowanych technik ratowania życia, w tym medycyny pola walki. Nasi instruktorzy posiadają certyfikaty NATO. Wspomagamy Ukraińców naszą wiedzą i doświadczeniem – powiedział prof. Gaciong.

– Tylko podczas tej wizyty przekazaliśmy dla Ukrainy sprzęt do nauczania medycyny pola walki o wartości ponad 200 tysięcy złotych. Do tego apteczki i sprzęt do wykorzystania przez ukraińskich ratowników od zaraz. Dodatkowo przywieźliśmy transport leków dla szpitala obwodowego w Iwano-Frankiwsku – poinformował prof. Gałązkowski.

inf pras WUM

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ukraina / WUM
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31