Maciej Miłkowski:

Prace nad refundacją leków inkretynowych są bardzo zaawansowane

Medexpress

Opublikowano 12 grudnia 2019, 14:28

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 12 grudnia 2019, 14:28

Maciej Miłkowski:

  • Złożono wnioski refundacyjne na kolejne leki [dla diabetyków], prace trwają, na razie nie mogę powiedzieć, kiedy i jak się zakończą.
  • Bardzo zaawansowane prace dotyczą leków inkretynowych – znamy wskazaniu, wiemy jaka populacja, znamy też koszty i są one bardzo wysokie. Próbujemy znaleźć rozwiązanie, aby je przynajmniej częściowo pokryć poprzez [oszczędności dotyczące] innych rodzajów leków.
  • W przypadku inkretyn mamy do czynienia z bardzo dużą różnicą cenową w stosunku do flozyn i to jest główny problem. Firmy nie chcą sprzedawać inkretyn taniej, bo są to dość nowe leki, niektóre z tego roku.
  • Dużo dzieje się też w obszarze nowych insulin – tutaj też pracujemy i jest możliwe, że jakieś nowe preparaty wejdą do refundacji.
  • Rozważamy też, nie wiem czy to się uda, kolejne preparaty metforminy długo działającej – w tym przypadku trzeba zwiększyć konkurencję i trochę polskich firm wniosło o refundację swoich preparatów.
  • W zapobieganiu otyłości kierujemy się na pracę u podstaw, czyli np. to, co NFZ teraz bardzo mocno stara się pokazać - skutki otyłości i jak można do nich nie dopuścić, jak promować właściwe zachowania. Mocno tutaj współpracuje z nami Główny Inspektor Sanitarny.
  • Leki – tak. Leczenie – świetnie. Ale jedynym elementem, który może zahamować ten dramatyczny wzrost problemu otyłości to profilaktyka, w szczególności u najmłodszych. Najłatwiej pracować z dziećmi w przedszkolu.
Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

otyłość / nadwaga / leki inkretynowe / inkretyny / flozyny / Maciej Miłkowski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31