Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
„Służba Zdrowia”

Kiedyś będziemy zaskoczeni tym, jak leczyliśmy

MedExpress Team

Justyna Grzechocińska

Opublikowano 17 października 2023 14:03

Kiedyś będziemy zaskoczeni tym, jak leczyliśmy - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
To, że systemy ochrony zdrowia w większości krajów są niewydolne nie jest ani tajemnicą, ani nikomu związanemu z ochroną zdrowia nie trzeba tego tłumaczyć. Dzisiaj menedżerowie starają się zarządzać szpitalami najlepiej jak potrafią, poruszając się w narzuconych z góry ramach organizacyjno-prawnych i niestety brakuje możliwości, które dostępne są już w innych branżach i dzięki którym są one znacznie wydajniejsze niż opieka zdrowotna.

Przede wszystkim zmiany wymaga paradygmat, w którym decyzja w większym stopniu opiera się na danych i skupiona jest na automatyzacji prostych procesów, takich jak przebudowa tradycyjnej ścieżki obsługi pacjentów, wprowadzając tam gdzie to możliwe procesy cyfrowe. Jednak szpital przyszłości wymaga również zmian kulturowych. Opór jest naturalną częścią innowacji. Dlatego transformacja kulturowa w digitalizacji jest kamieniem milowym, przez który z czasem będzie musiał przejść każdy podmiot leczniczy, pracownik systemu ochrony zdrowia i pacjent. Opieka zdrowotna przyszłości będzie opieką bez adresu pocztowego – usługi medyczne i opiekuńcze będą świadczone wszędzie w domu, w pracy, w szkole, w klinice. Opieka długookresowa, rehabilitacja, opieka pooperacyjna wkrótce będą przede wszystkim hybrydowe i w dużej części realizowane poza szpitalem. Dom dla rekonwalescencji jest lepszy niż najlepszy szpital.

Kto za to zapłaci?

Chcąc nie chcąc, system ubezpieczeń zdrowotnych czeka nieuchronna reforma, bo w obecnej formie ugnie się pod naciskiem nieefektywnych procesów i rosnących kosztów. Jest to nieuniknione, jeśli chcemy poważnie traktować pacjentów i budować medycynę skupioną wokół ich potrzeb. W niedalekiej przyszłości w dużej części hospitalizacja nie będzie realizowana w szpitalu, chyba że pacjent wymaga przeprowadzenia operacji lub zabiegu medycznego. Opieka będzie wirtualna, realizowana wprost w domu chorego lub jego codziennym środowisku życia.

Pierwszy wirtualny szpital

Pomysł szpitala powstał po pandemii COVID-19 z konieczności zwiększenia dostępu do usług na obszarach wiejskich. Ograniczony dostęp do specjalistycznych usług medycznych poza miastami doprowadził z czasem do dysproporcji w dostępie do opieki zdrowotnej. Dodatkowym argumentem było ograniczenie interakcji osobistych podczas pandemii, co doprowadziło do przyspieszenia realizacji krajowych programów telemedycznych. Szybka ekspansja telemedycyny stała się podstawą dla nowych wirtualnych modeli opieki, w tym takiego, jaki proponuje wirtualny szpital w Arabii Saudyjskiej.

Wirtualny szpital to najbardziej ambitny projekt wirtualnej opieki wdrażany od niedawna w Arabii Saudyjskiej. Przyjście do wirtualnego szpitala, to de facto zalogowanie się. Wizyta będzie się znacznie różnić od tego, jak przebiega ona obecnie.

(...)

Cały artykuł dostępny jest bezpłatnie TUTAJ.

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
oty-rak
„Służba Zdrowia”

Rak wybiera osoby z nadwagą

3 kwietnia 2024
apki
„Służba Zdrowia”

Najważniejsze aplikacje dla lekarzy

27 lutego 2024
O.-Filip-Buczynski.---autor-zdjęcia-WIP-STUDIO-
„Służba Zdrowia”

Co to jest wytchnieniowa opieka paliatywna?

12 lutego 2024
FKR_ (1093) Andrzej Sosnierz
20 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

dzieci-ukr
„Służba Zdrowia”

Uchodźca w polskim systemie

14 kwietnia 2023
iStock-1068425010_
21 stycznia 2020
iStock-1018445632
„Służba Zdrowia”

Niedożywiony senior

8 czerwca 2021
iStock-1077371090
„Służba Zdrowia”

Zawał serca u młodych ludzi

21 czerwca 2021
jodek-potasuxx
„Służba Zdrowia”

Jodek potasu ma sens tylko w odpowiednim czasie

14 października 2022
marek-balicki
19 stycznia 2023
iStock-134757763_
Tydzień Zdrowia Kobiet

Nauki medyczne potrzebują kobiet

7 marca 2023