Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Halina Bartosik-Psujek o spotkaniu PTN w MZ

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 lipca 2019 13:17

Prof. Halina Bartosik-Psujek o spotkaniu PTN w MZ - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Chcemy, aby choroby mózgu były jednym z priorytetów polityki zdrowotnej państwa - powiedziała Medexpressowi prof. Halina Bartosik-Psujek, podkarpacka konsultant wojewódzka w dziedzinie neurologii.
  • W czwartek przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Neurologicznego spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, aby porozmawiać o opiece nad pacjentami z problemami neurologicznymi.
  • Ministerstwo Zdrowia obiecało, że podejmie odpowiednie kroki w celu poprawy sytuacji chorych pacjentów


W czwartek odbyło się spotkanie w resorcie zdrowia. nt. opieki nad pacjentami z problemami neurologicznymi. Co udało się ustalić podczas spotkania?

To była pierwsza rozmowa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego z MZ. Obiecano nam, że ma być ona początkiem dalszej pracy nad poszczególnymi problemami dotyczącymi neurologii w Polsce. Neurologia powinna być z racji dużych problemów np. kadrowych czy ilości chorób, specjalizacją priorytetową. Chcemy, aby w kolejnych latach choroby mózgu były jednym z priorytetów polityki zdrowotnej. Z tego powodu 22 lipca ogłosiliśmy z Europejskim Towarzystwem Brain Plan. Ponadto jest wiele jednostkowych rozwiązań, które dotyczą poszczególnych chorób czy grup, procedur, które należy rozwiązać. Uzyskaliśmy zapewnienie ze strony MZ, że nasze postulaty zostaną rozwiązane. Prześlemy do MZ kilka konkretnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że MZ spotka się z nami i porozmawia o przedstawionych przez nas pomysłach.

Czy MZ zadeklarowało podczas czwartkowego spotkania, że podejmie konkretne działania w celu poprawy sytuacji w neurologii?

MZ zadeklarowało, że będziemy współpracować razem z NFZ. A wszystko po to, aby skutecznie rozwiązać problemy.

Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Myślę, że na początku zostaną wprowadzone rozwiązania w zakresie programów lekowych dotyczących stwardnienia rozsianego. Po pierwsze trzeba zastosować raportowanie w obrębie systemu monitorowania programów terapeutycznych (SMPT). Po drugie należy odpowiednio wycenić poszczególne jednostki chorobowe takie jak: choroba Alzheimera, Parkinsona, SM, możliwość hospitalizacji jednodniowych oraz szybszej diagnostyki. Chcielibyśmy zlikwidować obligatoryjny czas trwania hospitalizacji. Hospitalizacja powinna trwać trzy bądź osiem dni.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także