Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Jacek Fijuth: Polacy muszą uzbroić się w większą czujność zdrowotną

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 października 2017 07:56

Prof. Jacek Fijuth: Polacy muszą uzbroić się w większą czujność zdrowotną - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
​Rak piersi jest główną chorobą nowotworową wśród kobiet. W wielu przypadkach, możliwe jest powstrzymanie rozwoju tej choroby. Niezbędna jest jednak odpowiednia profilaktyka, wykrycie i leczenie nowotworu w jego wczesnym stadium.

Dobiegający końca październik, to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. O tym, że o badaniach i dbałości o własne zdrowie musimy pamiętać nie tylko podczas jednego miesiąca, a w ciągu całego roku, przypomina nam prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz nowo wybrany prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.

Nowotwór piersi stanowi w Polsce jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród kobiet. Dlatego warto podkreślać, jak ważną rolę odgrywa w późniejszym procesie leczenia odpowiednia profilaktyka i szybka diagnoza. - Leczenie chorób nowotworowych w ich wczesnym stadium pozwala często na prowadzenie skutecznej walki z chorobą, zwiększając szanse na powrót do normalnego trybu życia, bez przedłużającej się hospitalizacji oraz prowadzenia ograniczonej aktywności społeczno-zawodowej – zaznacza prof. Jacek Fijuth. Polskie Towarzystwo Onkologiczne nieustannie dąży do zapewnienia stałego rozwoju onkologii w Polsce oraz poprawy sytuacji zmagających się z chorobą nowotworową pacjentów. Profesor Fijuth wyjaśnia, jak ważna jest tu kwestia edukacji społecznej, która w przypadku świadomości dotyczącej raka piersi, może okazać się w wielu przypadkach kluczowa. – Niezbędny jest wzrost świadomości społecznej zarówno w sferze dbałości o własne zdrowie, jak i odpowiedzialności za nasze codzienne nawyki, podejmowane decyzje i działania. Polacy muszą uzbroić się w większą czujność zdrowotną, dbałość o organizm i środowisko. Prowadzenie zdrowego trybu życia znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Wysoką umieralność z powodu raka piersi, można by obniżyć w przypadku wykonywania przez pacjentki regularnych badań, które należą do elementów dbania o zdrowie. Dostęp do badań przesiewowych o wysokiej jakości jest niezwykle istotny. Wczesna diagnoza oraz szybkie podjęcie leczenia zapewniają bowiem szanse na całkowite pokonanie choroby.

Onkologia oraz wyzwania systemowe w jej zakresie stanowią obecnie jeden z najistotniejszych problemów z zakresu tematów zdrowotnych. Zgodnie z prognozami, do roku 2025, liczba pacjentów leczonych z powodu nowotworów złośliwych ma wzrosnąć aż o 30 procent, w stosunku do roku 2014. Niezbędna jest poprawa dostępności pacjentów do powszechnej profilaktyki, leczenia nowoczesnymi technikami, a także zapewnienie odpowiedniej refundacji efektywnych terapii i leków. Od realizacji wskazanych wyzwań zależeć będzie rozwój polskiej onkologii oraz przyszłość pacjentów. Poprawa sytuacji pacjentek z rakiem piersi należy do jednego z kluczowych wyzwań w tym zakresie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także