Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Katarzyna Czyżewska

Projekt nowelizacji Ustawy o refundacji leków powinien wkrótce trafić do prac legislacyjnych

MedExpress Team

Katarzyna Czyżewska

Opublikowano 9 czerwca 2021 09:15

Projekt nowelizacji Ustawy o refundacji leków powinien wkrótce trafić do prac legislacyjnych - Obrazek nagłówka
Fot. Marcin Petruszka
Zgodnie z informacją opublikowaną w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wkrótce powinien ukazać się dawno zapowiadany projekt dużej nowelizacji Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. O planowanej dużej nowelizacji ustawy mówi się już od kilku lat i wygląda na to, że prace nad projektem ustawy wreszcie nabrały tempa, bowiem planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II/III kwartał 2021 r.
Projekt nowelizacji Ustawy o refundacji nie jest jeszcze opublikowany, nie znamy więc szczegółów planowanych zmian, ale w Wykazie prac legislacyjnych rządu zawarto kilka interesujących informacji na temat rozwiązań ujętych w projekcie ustawy, które dają pewien ogląd tego, czego możemy się spodziewać po nowelizacji. Przykładowo:
• Zapowiedziano wprowadzenie do ustawy instytucji tajemnicy refundacyjnej, która miałaby chronić poufność instrumentu dzielenia ryzyka oraz dokumentacji dotyczącej postępowania toczącego się przed Komisją Ekonomiczną, gromadzonej w całym postępowaniu związanym z objęciem refundacją i ustaleniem urzędowej ceny zbytu. W obecnym stanie prawnym zwłaszcza treść instrumentów dzielenia ryzyka jest uważana za tajemnicę przedsiębiorstwa, ale dotychczas brak było w ustawie wyraźnego przepisu, który przyznawałby tym umowom pomiędzy płatnikiem a wnioskodawcą status informacji poufnej / objętej tajemnicą.
• W projekcie nowelizacji mają się znaleźć od dawna zapowiadane przepisy zmieniające mechanizm tworzenia programów lekowych, tak, by uniezależnić możliwość dokonywania zmian w programach od zgody poszczególnych wnioskodawców. Opisy programów mają być zamieszczane wyłącznie w obwieszczeniach refundacyjnych, a nie dołączane do indywidualnych decyzji o refundacji.
• Do ustawy o refundacji ma być dodany przepis, pozwalający na przeniesienie decyzji na inny podmiot, który wszedł w prawa i obowiązki pierwotnego wnioskodawcy – jest to kolejna kwestia, która budziła dotychczas pewne problemy praktyczne.
• Nie jest również zaskoczeniem wzmianka o planowanym wydłużeniu odstępów pomiędzy kolejnymi obwieszczeniami refundacyjnymi – mają one być publikowane co 3, nie co 2 (jak obecnie) miesiące.
Przy okazji przygotowywanego projektu nowelizacji Ustawy o refundacji leków wraca również temat premiowania przedsiębiorców prowadzących działalność inwestycyjną na terenie Polski. Rozwiązania w zakresie tzw. systemu RTR miałyby służyć zwiększeniu bezpieczeństwa lekowego Polski, poprzez zachęcenie potencjalnych inwestorów do rozwijania przemysłu farmaceutycznego w Polsce.
Nie są jeszcze znane szczegóły rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie, ale wiadomo, że zachęty, na jakie będą mogli liczyć inwestorzy, będą dotyczyły właśnie systemu refundacji. W opisie projektu nowelizacji, opublikowanym w BIP, czytamy: „Nową instytucją prawa wprowadzaną do ustawy refundacyjnej jest mechanizm, który pozwala zwiększyć znaczenie wpływu działalności inwestycyjnej wnioskodawcy w zakresie związanym z ochroną zdrowia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez otrzymanie w ramach refundacji pewnych premii. Bezpieczeństwo Lekowe Polski (BLP) będzie określało zasady na jakich będą kwalifikowani do niego przedsiębiorcy oraz sposób ustalania wag i kryteriów branych pod uwagę. Proces ten będzie prowadzony przez ministra właściwego do spraw zdrowia w ramach skromnych możliwości zarządzania tym procesem w systemie refundacji leków. Niemniej ze strony ministra właściwego do spraw zdrowia możliwe jest wskazanie w ramach procesu refundacyjnego dodatkowych korzyści dla przedsiębiorców zakwalifikowanych do tego programu. Przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o zastosowanie do nich od jednego do wszystkich premii w zależności od tego jak zaawansowany jest proces produkcji leków i czy do jego wytwarzania wykorzystuje się substancję czynną produkowaną w Polsce. Na podstawie tego rankingu minister właściwy do spraw zdrowia będzie wydawał postanowienie, w którym przyzna lub odmówi objęcia rozpatrywanego wniosku o objęcie refundacją preferencyjnymi warunkami jego rozpoznania. Wprowadzone rozwiązanie zobliguje wszystkie instytucje rozpatrujące wniosek o objęcie refundacją do stosowania się, do wydanego postanowienia ministra właściwego do spraw zdrowia, na dalszych etapach jego procedowania.”.
Niewątpliwie kwestią kluczową dla przedsiębiorców potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z tego systemu jest to, na jakie dokładnie premie / korzyści w ramach refundacji będą mogli liczyć; albowiem od ich atrakcyjności będzie zależeć, czy będą one mogły istotnie wpłynąć na decyzje firm o zainwestowaniu na polskim rynku. Powyższy opis wskazuje natomiast, że ministerstwo planuje premiować w szczególności inwestycje w przemysł farmaceutyczny, a niekoniecznie inwestycje np. w naukę, badania kliniczne, czy rozwijanie usług dodatkowych dla branży farmaceutycznej.
Więcej szczegółów dotyczących zarówno mechanizmu „Bezpieczeństwa Lekowego Polski”, jak również innych zmian w ustawie o refundacji, poznamy po opublikowaniu projektu nowelizacji, który wkrótce powinien trafić do konsultacji publicznych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
1 sierpnia 2023