Prywatne podmioty uważają, że przepisy forsowane przez Radziwiłła są niezgodne z Konstytucją

Medexpress

Opublikowano 21 czerwca 2017, 09:47

177018336 Fot. Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 21 czerwca 2017, 09:47

Opinię w sprawie przepisów przesłało nam Centrum Medyczne ENEL-MED:

Odnosząc się do projektu ustawy w zakresie legalności udzielania odpłatnych świadczeń zdrowotnych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej pragniemy podkreślić, że projekt jest całkowicie niezgodny z Art.68 Konstytucji RP. Art. ten stanowi, iż „Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych”. Przy systemie świadczeń komercyjnych, pacjent będzie miał możliwość ominięcia kolejności udzielania świadczeń w placówce publicznej. Wówczas wystąpi zasada nierówności w dostępie do świadczeń. Należy pamiętać, że świadczenie to nie tylko środki pozyskane z NFZ, ale również środki publiczne wydatkowane na budowę infrastruktury publicznej. Wobec tego pacjent komercyjny „przeskakując kolejkę” skorzysta ze środków publicznych, co pozostaje w jawnej sprzeczności z Art.68 Konstytucji. O ile taka zasada jest dozwolona w przypadku zakładów opieki zdrowotnej wybudowanych ze środków prywatnych (w ramach wolnorynkowej zasady świadczenia usług), o tyle w przypadku publicznych ZOZ jest niedopuszczalna, bowiem celem służby zdrowia finansowanej ze środków publicznych jest zapewnienie świadczeń zdrowotnych wszystkim pacjentom na zasadach równości (ww. projekt ustawy narusza tę zasadę).

Przypomnijmy, że po spotkaniu z premier Beatą Szydło minister zdrowia wycofał się z projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

Na stronie internetowej MZ pojawił się komunikat, z które dowiadujemy się, że została podjęta decyzja o ponownej analizie projektu w Ministerstwie Zdrowia. "Tym samym uprzejmie informujemy, że konsultacje projektu – do czasu zakończenia ponownej analizy w Ministerstwie Zdrowia – zostaną wstrzymane - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Źródło: materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

nowelizacja / enel-med
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31