PZM: najbardziej oszukany został pacjent

Medexpress

Opublikowano 27 czerwca 2018, 13:42

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 27 czerwca 2018, 13:42

Na czym będzie polegał piątkowy protest zawodów medycznych?

Piątkowy protest zawodów medycznych to akcja pod nazwą: Czujemy się oszukani – czarny piątek w ochronie zdrowia. Będzie to akcja pracowników zawodów medycznych, przede wszystkim diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, techników elektrokardiologii, radioterapii, logopedów, psychologów i szerokie grono zawodów medycznych już przyłącza się do naszej akcji. Akcja polega na tym, że w piątek przychodzimy do pracy ubrani na czarno lub zakładamy czarną opaskę na naszą odzież medyczną. Następnie wykonamy sobie wspólne zdjęcie, które umieścimy na portalach Porozumienia Zawodów Medycznych, by pokazać z jakim zainteresowaniem akcja się spotkała i jakim echem odbiła wśród pracowników zawodów medycznych.

Na jakich zmianach najbardziej Wam zależy?

Nam najbardziej zależy na pacjencie. W całej tej akcji chcemy zaznaczyć przede wszystkim jedno, że najbardziej oszukany został pacjent, ponieważ MZ obiecywało skrócenie kolejek, a najświeższe dane pokazują, że kolejki np. w diagnostyce obrazowej, do której uprzednio dosypano pieniędzy, zaczęły się wydłużać, czyli powstała paradoksalna sytuacja. Pacjenci szczególnie z chorobami nowotworowymi czekają w kolejkach do np. rezonansu magnetycznego czy tomografię komputerową dłużej niż do tej pory. Zależy nam na tym, żeby w końcu system opieki zdrowotnej w naszym kraju zaczął funkcjonować tak, jak powinien, przestał traktować pacjenta przedmiotowo, a zaczął podmiotowo, ponieważ to właśnie pacjent został oszukany najbardziej.

Jakie działania planujecie podjąć, jeśli protest nie przyniesie efektów?

Czarny piątek w ochronie zdrowia, czyli piątkowy protest, to jest tylko zapowiedź tego, co będzie działo się jesienią. Pomimo tego, że system nie jest wobec nas lojalny, my wobec niego chcemy być lojalni. I ostrzegamy, mówimy wprost, że będziemy protestować i zaostrzymy formę protestu jesienią.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Porozumienie Zawodów Medycznych / PZM / Czarny Piątek
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31