Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 28.11.2022 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 28 listopada 2022 11:04

Skrót wiadomości Medexpressu - 28.11.2022 r. - Obrazek nagłówka

Środowiskowa opieka psychologiczna na pierwszym poziomie wsparcia dla dzieci i młodzieży jest dostępna w całym kraju. W przypadku dorosłych do końca 2022 roku obejmie ponad jedną trzecią populacji – zapewniał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister wziął udział w konferencji naukowej „Reforma psychiatrii: wyzwania systemowe związane ze zmianą modelu organizacji ochrony zdrowia psychicznego, zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Biurem ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. - Możemy powiedzieć, że ostatnie cztery lata, bo w 2018 r. ruszyła najpierw reforma psychiatrii dla dorosłych, a rok później, w roku 2019, reforma psychiatrii dzieci i młodzieży fundamentalnie i gruntownie zmieniły model świadczenia usług, przenosząc go z wyłącznie z miejsc szpitalnych do opieki środowiskowej – mówił minister podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w przerwie obrad. - Opieka środowiskowa to budowanie lokalnie centrów wsparcia zdrowia psychicznego, które gromadzą psychologów i psychoterapeutów – przedstawicieli innych zawodów niż psychiatrzy. Ta opieka środowiskowa to docieranie do pacjenta, bycie tą pierwszą linią, swoistego rodzaju lekarzem rodzinnym w obszarze zdrowia psychicznego – tłumaczył.

Serotypy 3 i 19A pneumokoków cechują się obecnie największą dystrybucją w polskiej populacji, wskazują wstępne analizy Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Układu Nerwowego. – To już czas, by 13-walentna szczepionka przeciw pneumokokom zastąpiła dotychczas stosowaną w szczepieniach dzieci, 10-walentną – oceniają eksperci. 13-walentny preparat chroni przed wspomnianymi serotypami.

– Potencjalnych substancji chemicznych, które mogą być zastosowane w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit jest coraz więcej. Podstawą terapii NZJ dziś pozostają inhibitory anty-TNF alfa – powiedział prof. Maciej Gonciarz z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podczas zorganizowanego przez mazowiecki oddział Towarzystwa J-elita Dnia Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita, który odbył się w minioną sobotę (26.11.) w auli Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk. Chorzy na NZJ mogli się też dowiedzieć więcej o kryteriach włączenia do programu lekowego, nowych sposobach suplementacji żelaza, a także uzyskać wskazówki, jak sprawdzić interakcje lekowe.

Zanieczyszczenie powietrza staje się jednym z głównych, a być może nawet podstawowym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów w krajach UE – ostrzega Europejska Agencja Środowiska, publikując raport na temat skutków zdrowotnych złej jakości powietrza. Dane dotyczące przedwczesnych zgonów są alarmujące – w 2020 roku, z powodu złej jakości powietrza odnotowano ich w 27 krajach wspólnoty 238 tysięcy, więcej niż w 2019 roku (231 tys.), choć jakość powietrza w skali całej Unii się poprawiła. Może to wynikać z dwóch przyczyn: po pierwsze korelacji z pandemią COVID-19 (smog, zanieczyszczone powietrze pogarszają rokowania w przebiegu tej choroby, podobnie jak innych chorób dróg oddechowych – i nie tylko). Po drugie, jakość powietrza nie poprawia się równomiernie: przede wszystkim Europa Środkowo-Wschodnia (w tym przede wszystkim Polska) oraz kraje bałkańskie mają w tym zakresie ogromną pracę do wykonania.

Warto przeczytać

Smog gorszy niż pandemia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1136654831-no-meta
Sejmowa Komisja Zdrowia

Stan psychiatrii i psychologii dziecięcej w Polsce

12 kwietnia 2023
w-pigulce-0901
9 stycznia 2023
w-pigulce-2301
23 stycznia 2023
w-pigulce-0602
6 lutego 2023
w-pigulce-0902
9 lutego 2023
w-pigulce-1503
15 marca 2023