Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 16.12.2022 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 15 grudnia 2022 14:24

Skrót wiadomości Medexpressu - 16.12.2022 r. - Obrazek nagłówka

W środę 14. grudnia w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Z wypowiedzi przedstawicieli klubów parlamentarnych na mównicy sejmowej wynikało, iż posłowie jednogłośnie uznają ten projekt za oczekiwany i potrzebny, zarówno z perspektywy uczestników badań klinicznych jak i rynku badań klinicznych. Posłowie podkreślali propacjencki charakter rozwiązań zawartych w projekcie ustawy, które zapewniają jeszcze wyższy poziom ochrony pacjentów, a także umożliwiają sprawniejsze kompensowanie ewentualnych działań niepożądanych. Zdaniem posłów projekt ustawy otacza pacjentów parasolem ochronnym poprzez wprowadzenie Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych.

Każdego roku blisko 50 tys. Polek i Polaków umiera przedwcześnie z powodu złej jakości powietrza. Zima, ze względu na kryzys energetyczny i brak opału dobrej jakości pogłębia ten impas. - Polska służba zdrowia jest przygotowana do tego, by leczyć ciężkie przypadki zachorowań. Nie jest jednak gotowa, by odpowiednio wcześnie diagnozować choroby związane ze złą jakością powietrza – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Wywiad można przeczytać na Medexpress.pl

W Dzienniku Ustaw Ministerstwa Zdrowia opublikowano obwieszczenie w sprawie minimalnej liczby miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych, maksymalnej kwoty dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego oraz maksymalnej kwoty przeznaczonej na szkolenia specjalizacyjne w 2023 r.

Zgodnie z obwieszczeniem minimalna liczba miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych rozpoczynających specjalizację w 2023 r. wynosi 2 525. Maksymalna kwota dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego dla specjalizacji rozpoczynających się w 2023 r. wynosi 3 950 zł. Z kolei maksymalna kwota przeznaczona na szkolenia specjalizacyjne w przyszłym roku wynosi 10 000 000 zł.

– U kobiet z niedoborem selenu, które w Polsce stanowią jedną trzecią ogólnej populacji żeńskiej, suplementacja tego pierwiastka pozwala dziesięciokrotnie zmniejszyć śmiertelność, niezależnie od przyczyny – powiedział w wywiadzie dla TVP3 Szczecin prof. Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM w Szczecinie i Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, podsumowując wyniki badań prowadzonych w uniwersytecie od trzech lat. Badania wykazały znaczenie selenu w profilaktyce i wspieraniu procesu leczenia raka piersi.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Monosnap WUM_ Inauguracja Roku Akademickiego 2023_ (9)
Transmisja live

WUM: Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

5 października 2023
Ewelina-Puszkin
19 października 2022
w-pigulce-1212
12 grudnia 2022
w-pigulce-1412
14 grudnia 2022
w-pigulce-2302
23 lutego 2023
w-pigulce-1003
10 marca 2023