Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 16.03.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 marca 2023 10:35

Skrót wiadomości Medexpressu - 16.03.2023 r. - Obrazek nagłówka

Narodowy Fundusz Zdrowia przestrzega pacjentów przed nową formą przestępstw dokonywanych przez cyberprzestępców. Chodzi o tak zwane oszustwo „na receptę”. NFZ przypomina, że e-receptę można otrzymać w postaci SMS-a z 4 cyfrowym kodem dostępu, e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie lub powiadomienia (kodu) w aplikacji mojeIKP. Na życzenie, podczas wizyty u lekarza można też otrzymać wydruk informacyjny e-recepty. Niepokój powinny wzbudzić sytuacje, w których w e-mailu lub SMS-ie jest podany link do kliknięcia, e-mail przychodzi z adresu innego niż adres w domenie gov.pl, a także kiedy e-mail lub SMS przyszedł, pomimo że pacjent nie miał kontaktu z lekarzem i nie zamawiał e-recepty również na Internetowym Koncie Pacjenta.

Algorytmy sztucznej inteligencji i analizy oparte na danych medycznych już dziś rewolucjonizują systemy ochrony zdrowia na całym świecie oraz dają szansę na rozwój skuteczniejszych, tańszych i bezpieczniejszych terapii. Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs, którego celem jest stworzenie Regionalnym Centrów Medycyny Cyfrowej. Nabór wniosków rozpoczął się wczoraj. Więcej o tym – na Medexpress.pl

Progresja stwardnienia rozsianego, ciąża i macierzyństwo w stwardnieniu rozsianym oraz inicjatywa PROMS, czyli uwzględnianie opinii pacjentów w ocenie skuteczności leczenia będą głównymi wątkami, jakie zostaną poruszone podczas dwudniowej Konferencji Neurologicznej Stwardnienie Rozsiane 2023, która rozpocznie się jutro w Łodzi. Do niedawna stwardnienie rozsiane dzielone było na kilka wyraźnych podtypów, a przede wszystkim na dwa główne rodzaje: chorobę przebiegającą z okresowymi zaostrzeniami objawów klinicznych oraz chorobę progresywną, w której stopniowo rozwijaja się niesprawność . Najnowsze badania pokazują jednak, że ten podział jest sztuczny, a głęboką przyczyną SM jest rozwój stopniowej progresji objawów. Zgodnie z tym zanikają argumenty do podziału tej choroby na kilka typów. Właśnie te zmiany w postrzeganiu SM będą jednym z wiodących tematów konferencji. Niezwykle istotny staje się też komfort życia osób zmagających się ze stwardnieniem rozsianym. Na jego wpływ ma z jednej strony coraz większa możliwość doboru terapii, a z drugiej – zwiększająca się dostępność nowych form podawania leków, takie jak doustna czy iniekcje podskórne.

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA dołączył do grona 10 polskich szpitali zaangażowanych w projekt UNICEF „Wsparcie matek w zakresie żywienia dzieci w kryzysie”. To pierwsza lecznica, która przystąpiła do niego w województwie mazowieckim. W ramach projektu pacjentki będą mogły skorzystać z porad specjalistów: certyfikowanego doradcy laktacyjnego, fizjoterapeuty, psychologa i neurologopedy.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1136654831-no-meta
Sejmowa Komisja Zdrowia

Stan psychiatrii i psychologii dziecięcej w Polsce

12 kwietnia 2023
W-pigulce-0411
4 listopada 2022
w-pigulce-0811
8 listopada 2022
W-pigulce-1511
23 listopada 2022
w-pigulce-2103
22 marca 2023