Radziwiłł: wezwania do redukcji pracy lekarzy skandaliczne i haniebne

Konstanty Radziwiłł - wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej_1

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała o wypowiadanie klauzuli opt-out i zwróciła się do lekarzy o ograniczenie w najbliższym czasie gotowości do świadczenia pracy i wykonywania świadczeń zdrowotnych, również w ramach umów cywilnoprawnych, do maksymalnie 48 godzin w tygodniu.

- Wypowiadamy klauzulę opt-out, przestajemy pracować tę niebotyczną liczbę godzin i niezgodnie z kodeksem pracy. Przestajemy łatać dziury w systemie i traktować pacjenta jak liczbę, tak, jak chce tego NFZ. Stawiamy na jakość - mówią rezydenci. I organizują akcje lokalne. Jak zapowiadają, efekt będzie odczuwalny z początkiem stycznia.

Podczas Sejmowej Komisji Zdrowia Konstanty Radziwiłł odniósł się do apelu i zapowiedzi rezydentów.

- Chcę bardzo mocno przy tej okazji powiedzieć, że wezwania do de facto redukcji pracy w stosunku do pracowników służby zdrowia, zwłaszcza lekarzy uważam za skandaliczne i haniebne. Odbieram zapowiedzi, że lekarze będą pracować mniej jako uderzenie w podstawy etyki lekarskiej. Mam nadzieję, że to nigdy się nie zdarzy - powiedział minister. Dodał, że każda akcja obliczona na pogorszenie opieki nad pacjentami, to skandaliczne łamanie podstawowych zasad etyki lekarskiej.

Źródło: Sejm/Medexpress.pl


Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

nil / rezydenci / Konstanty Radziwiłł / opt-out / czas pracy lekarzy
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31