Adam Piechnik: Ratownictwo medyczne powinno mieć charakter służby państwowej!

Fot. Getty Images/iStockphoto
Martyna Chmielewska 2020-09-22 11:34

Policjanci z Grodziska zatrzymali 37-latka, który zaatakował nożem ratowników medycznych. Z wyjaśnień ratowników wynikało, że zostali wezwani w celu udzielenia pomocy mężczyźnie, który miał problemy z oddychaniem. Na miejscu okazało się, że jest on pod wpływem alkoholu i nie wymaga pomocy. Po pouczeniu o niepotrzebnym wezwaniu pacjent wszczął awanturę. Chwycił nóż i kierował go w stronę ratowników, wyzywając ich. Mężczyznom udało się obezwładnić napastnika - informuje grodziska komenda policji.

37-latek trafił do policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut dokonania czynnej napaści na funkcjonariuszy publicznych i znieważenia ich podczas wykonywania obowiązków służbowych. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na okres 3 miesięcy. Za popełniony czyn grozi mu nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Ratownik medyczny Adam Piechnik powiedział w rozmowie z Medexpressem, że stały procent interwencji dotyczy wyjazdów do osób, które znajdują się w upojeniu alkoholowym lub są pod wpływem innych substancji psychoaktywnych. - Nie sądzę, aby cokolwiek mogło zmienić sytuację pracowników Pogotowia Ratunkowego. Choć zagrożenia są związane z charakterem naszej pracy, to surowe kary związane z ograniczeniem wolności sprawiałyby, że sprawcy hamowaliby się z atakami na ratowników medycznych - powiedział.

- Państwowe Ratownictwo Medyczne powinno mieć charakter służb. Myślę, że wówczas pacjenci mieliby respekt wobec ratowników medycznych. Zdawaliby sobie bowiem sprawę, że atakując ratowników PRM, atakują jeden jeden z elementów struktury państwa - dodał.

Według ratownika medycznego Jarosława Kobuszewskiego ratownicy nie są odpowiednio przygotowani do obrony z atakującymi pacjentami. - Jesteśmy zaniepokojeni eskalacją ataków na ratowników medycznych. Jedziemy do pacjentów, aby udzielić im pomocy. Tymczasem możemy ponieść uszczerbek na swoim zdrowiu albo stracić życie. Nie posiadamy dobrego zabezpieczenia. Mam nadzieje, że ustawa o zawodzie ratownika medycznego wzmocni nasze bezpieczeństwo - wyjaśnił Jarosław Kobuszewski.

Więcej: TU

Źródło: http://kppgrodzisk.policja.waw.pl/

PDF

Zobacz także