Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Adam Piechnik: Brakuje karetek do transportu pacjentów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 marca 2021 12:54

Adam Piechnik: Brakuje karetek do transportu pacjentów - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Boimy się, że szkody podczas pandemii będą nieodwracalne. Obawiamy się, że staniemy się obojętnymi maszynami, że będziemy bez emocji. Wszyscy kiedyś będziemy pacjentami. Boje się nieruchomej, zimnej twarzy i pustych oczu medyka, który będzie zajmował się tymi, których kocham - powiedział Medexpressowi ratownik medyczny Adam Piechnik.

Epidemia koronawirusa ciągle trwa i wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. Na całym świecie odnotowano już ponad 115 mln zakażeń. W Polsce 1 719 708 osób jest zakażonych. Czy jest wystarczająco dużo karetek dla chorych?

Brakuje miejsc w szpitalach zakaźnych. Brakuje też karetek. Wczoraj ambulans z Ursynowa musiał zawieźć pacjenta do Radomia. A wszystko dlatego, że w Warszawie nie było miejsca na przyjęcie chorego. Karetki ze stolicy jeżdżą do Siedlec, Łosiewic itp. Z tego powodu dość długo nie ma transportu tam, gdzie powinien być..

W jakim stanie są pacjenci?

Staramy się tych najciężej chorych pacjentów zawozić do MSWiA na ul. Wołoskiej.

Jak ratownicy znoszą tę sytuację? Czego najbardziej się boją?

Boimy się, że szkody będą nieodwracalne. Obawiamy się, że staniemy się obojętnymi maszynami, że będziemy bez emocji. Wszyscy kiedyś będziemy pacjentami. Boje się nieruchomej, zimnej twarzy i pustych oczu medyka, który będzie zajmował się tymi, których kocham..

Czy pacjenci umierają w karetkach?

Nie znam takich przypadków. Możliwe, że się one zdarzają. Trudno uwierzyć, by nie kończyły się dramatami wyprawy ambulansów ZRM z pacjentami z nasiloną niewydolnością oddechową. Karetki jeżdżą po ponad 100 km w poszukiwaniu miejsca dla pacjenta w szpitalu. Niejednokrotnie odbijają się od drzwi do drzwi. A wszystko dlatego, że inna karetka ich ubiegła i zajęła miejsce.

Na co najbardziej skarżą się pacjenci?

Pacjenci najbardziej skarżą się na telemedycynę. Pacjenci woleliby umówić się na konsultację z lekarzem w przychodni niż korzystać z teleporad.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także