Światowy Dzień Hipercholesterolemii Rodzinnej Rusza Krajowy Rejestr Hipercholesterolemii Rodzinnej

Fot. MedExpress TV
Medexpress 2020-09-23 09:09

24 września jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Hipercholesterolemii Rodzinnej.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku rozpoczął działalność Krajowy Rejestr Hipercholesterolemii Rodzinnej. Rejestr będzie gromadził dane pacjentów z potwierdzonym rozpoznaniem FH z wszystkich podmiotów leczniczych na terenie całego kraju. Trwają prace nad włączeniem do Rejestru zasobów baz danych pacjentów z FH zdiagnozowanych dotychczas w Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej, który posiada największe doświadczenie w tym zakresie w naszym kraju.

- Bardzo się cieszę, gdyż powstanie Rejestru jest formalnym zwieńczeniem naszych wieloletnich starań w tym zakresie. O wadze danych rejestrowych w organizowaniu systemu ochrony zdrowia nikogo z ekspertów nie trzeba przekonywać, zaś pacjenci z FH to grupa szczególna pod względem ryzyka sercowo-naczyniowego. Za jakiś czas będzie możliwa już nie tylko rzetelna ocena rokowania pacjentów czy analiza kosztów, ale też miarodajna ocena skuteczności działań w postaci choćby programów lekowych. Zapraszamy serdecznie do współpracy wszystkich lekarzy.” - mówi dr Krzysztof Chlebus, adiunkt w I Klinice Kardiologii GUMed, koordynator Krajowego Centrum i Rejestru, który wraz z zespołem stworzył systemowe podstawy opieki nad pacjentami z FH w naszym kraju.

22 września W Dz.U. RP opublikowano Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie Rejestru Hipercholesterolemii Rodzinnej.

Rozporządzenie: TU

PDF

Zobacz także