Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rzecznik praw pacjenta: Dobro pacjenta jest najważniejsze

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 grudnia 2017 16:08

Rzecznik praw pacjenta: Dobro pacjenta jest najważniejsze - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
- Celem współpracy z organizacjami pacjenckimi jest m.in. tworzenie wspólnych rozwiązań w zakresie systemu ochrony praw pacjenta oraz integracja działań Rzecznika z działaniami organizacji na rzecz poprawy przestrzegania praw pacjenta - powiedział w rozmowie z medexpress.pl rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.

Współpraca rzecznika praw pacjenta z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze ochrony zdrowia trwa już od lat. Rzecznik jest między innymi partnerem projektu „Obywatele dla zdrowia”, który jest realizowany przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych we współpracy z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych. Działania w ramach projektu obejmują konsultacje aktów prawnych, szkolenia dla organizacji pozarządowych, organizację warsztatów i konferencji, stworzenie bazy wiedzy oraz informowanie o prowadzonych konsultacjach społecznych.

Rzecznik bardzo ceni sobie współpracę z organizacjami pacjenckimi. Dają one możliwość wymiany informacji o problemach oraz włączanie przedstawicieli organizacji pozarządowych i społecznych do wypracowywania rozwiązań konkretnych problemów pacjentów. Rzecznik regularnie organizuje cykliczne spotkania problemowe, na które zaprasza przedstawicieli trzeciego sektora. Część poruszonych na spotkaniach problemów zostało podjętych, a w opracowanie niektórych rozwiązań zostały włączone bezpośrednio organizacje.

Przykładem takiej współpracy jest problem przejścia młodych osób ( po ukończeniu 18 lat) z dotychczasowej opieki pediatrycznej do specjalistycznej opieki dla dorosłych. Temat został podjęty podczas jednego z posiedzeń Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów. Projekt zmian systemowych w tym zakresie został opracowany przez rzecznika praw pacjenta we współpracy z organizacjami pacjenckimi m.in.: Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej 3majmy się razem, Fundacją Iskierka, Fundacją NeuroPozytywni oraz MATIO Fundacją Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę.

Współpraca rzecznika praw pacjenta z organizacjami pozarządowymi miałby polegać na:

- wspólnych szkoleniach tematycznych dotyczących praw pacjenta i edukacji zdrowotnej

- wzajemnym wsparciu informacyjnym w celu dotarcia do szerokiego grona osób zainteresowanych ochroną zdrowia oraz prawami pacjenta

- tworzeniu zespołów/grup roboczych w celu opracowania propozycji zmian systemowych z zakresu ochrony zdrowia

- utworzeniu rady opiniodawczo-doradczej rzecznika praw pacjenta składającej się m.in. z przedstawicieli organizacji

- wspólne porady eksperckie przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz pracowników Biura rzecznika praw pacjenta ( infolinia, wsparcie obywatela)

Współpraca rzecznika praw pacjenta z organizacjami pacjenckimi, prócz już wymienionych poniżej propozycji miałaby również polegać na wspólnie podjętej pracy nad nowelizacją ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.

Celem zmian w ustawie jest wzmocnienie uprawnień urzędu a także zaznaczenie roli organizacji pacjenckich w samej ustawie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także