Rzecznik Praw Pacjenta upamiętnił ofiary Rzezi Woli

Medexpress 2021-08-06 08:50

W 77 rocznicę Rzezi Woli, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec złożył wieniec pod brzozowym krzyżem znajdującym się u zbiegu ulic Młynarskiej i Żytniej upamiętniającym pomordowanych mieszkańców Woli.

Miejsce to znajduje się obok Biura Rzecznika Praw Pacjenta, które mieści się przy ul. Młynarskiej 46 na warszawskiej Woli. To właśnie w tym rejonie w dniach 5-7 sierpnia 1944 roku, 5 dni po wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęła się zorganizowana na dużą skalę eksterminacja ludności cywilnej. W masowych egzekucjach zginęło – według różnych szacunków – od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Rzeź Woli była realizacją rozkazu Adolfa Hitlera wydanego w odwecie za wybuch Powstania Warszawskiego.

Wydarzenia te uznawane są za największą jednorazową eksterminację ludności cywilnej w Europie w trakcie II wojny światowej. Życie straciło wówczas ponad 50 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy, w tym pacjenci i personel trzech wolskich szpitali: Szpitala Wolskiego, Szpitala św. Łazarza oraz Szpitala Karola i Marii. Od strzału w tył głowy zginęło kilkuset lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy oraz kilka tysięcy pacjentów i ludności cywilnej szukającej schronienia w placówkach medycznych. Niektórzy spłonęli żywcem w podpalanych budynkach.

Źródło: RPP

PDF

Zobacz także