Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych: Ile wniosków, na jaką kwotę?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 19 maja 2023 10:16

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych: Ile wniosków, na jaką kwotę? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Od 1 stycznia 2023 Fundusz obejmuje swoim zakresem działania wszystkie szczepienia obowiązkowe i inne przeciwepidemiczne, wykonane po tej dacie, a nie tylko szczepienia przeciwko COVID-19. 

Do RPP wpłynęło dotąd 1528 wniosków o przyznanie świadczenia. Najwięcej wniosków pochodziło od mieszkańców województw mazowieckiego (15,9%), śląskiego (11,2%), małopolskiego (9,8%) i wielkopolskiego (8,9%).  

Przyznane świadczenia opiewają na łączną kwotę niemal 4,4 mln zł. Średnia wysokość świadczenia to ponad 20 tys. zł. Wobec 6 osób wydana została decyzja przyznająca najwyższą możliwą w świetle ustawy kwotę, czyli 100 tys. zł.

Zgodnie z przepisami Rzecznik rozpatruje wnioski o świadczenia, które dotyczą działań niepożądanych przewidzianych odrębnie (w Charakterystyce Produktu Leczniczego) w stosunku do każdej ze szczepionek. Potrzeba dokonania zmian w tym zakresie jest cyklicznie oceniana przez Europejską Agencję Leków. Jeśli związek danej choroby ze szczepieniem zostanie w przyszłości potwierdzony, Rzecznik będzie mógł powrócić do już rozpatrzonych spraw i zmienić swoją decyzję. Z kolei osoby, które nie złożyły wcześniej wniosku, będą mogły w takim przypadku zrobić to w ciągu roku od dodania choroby do listy.

Szczepionki to najskuteczniejsze narzędzie w walce z chorobami zakaźnymi. Mimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, szczepienia są związane z pewnym ryzykiem wystąpienia działania niepożądanego. Właśnie dlatego utworzony został Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Z jego środków Rzecznik Praw Pacjenta przyznaje świadczenia pieniężne osobom, które doznały szkody w wyniku szczepienia. Pierwsze sprawozdanie obejmuje okres do 31 grudnia 2022 roku. Był to czas, w którym działalność Funduszu była skupiona na szczepieniach przeciw COVID-19.

Od 2023 roku Fundusz zapewnia jeszcze szersze wsparcie, które obejmuje poza szczepieniami przeciwko COVID-19, również szczepienia obowiązkowe.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.