Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

NRL: Rzecznikiem Praw Dziecka powinien być psychiatra. Proponujemy kandydaturę lek. Pawła Kukiza-Szczucińskiego

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 listopada 2023 11:36

NRL: Rzecznikiem Praw Dziecka powinien być psychiatra. Proponujemy kandydaturę lek. Pawła Kukiza-Szczucińskiego - Obrazek nagłówka
Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zgłoszenie kandydatury lek. Pawła Kukiza-Szczucińskiego na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Jak argumentuje samorząd, w dobie kryzysu psychiatrii dzieci i młodzieży, taką funkcje powinien pełnić lekarz psychiatra.

„Samorząd lekarski dostrzega narastający kryzys psychiatrii dzieci i młodzieży. Pogłębiające się zaniedbania i ich naprawa powinny być priorytetem Rzecznika Praw Dziecka. Osobą pełniącą tę funkcję powinien być lekarz psychiatra, praktyk, mający doświadczenie m. in. w pracy w poradni psychiatrycznej”, czytamy we wpisie zamieszczonym na profilu Naczelnej Izby Lekarskiej na portalu X (dawniej Twitter).

Izba zgłosiła w związku z tym do Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni kandydaturę lekarza Pawła Kukiza-Szczucińskiego.

– W naszej opinii to wartościowy ekspert, a jego kwalifikacje odpowiadają nie tylko odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą instytucja Rzecznika Praw Dziecka, ale i potrzebom polskiej psychiatrii dzieci i młodzieży. Ma on pełne poparcie samorządu lekarskiego – zaznacza Damian Patecki – przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL.

„Doktor Paweł Kukiz-Szczuciński swoim działaniem udowadnia, że w obronie dzieci jest w stanie zaryzykować własne życie. Jego kompetencje w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego dzieci w połączeniu z osobistą odwagą, czynią go w opinii samorządu lekarskiego właściwym kandydatem, który będzie z całym oddaniem walczyć o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Polskie dzieci zasługują, by ich interesy reprezentował praktyk, pracujący na co dzień z dziećmi od wielu lat”, czytamy w apelu Prezydium NRL skierowanym do Szymona Hołowni.

Lekarz Paweł Kukiz – Szczuciński jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii pracującym w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci, a także w szpitalnym oddziale dziecięcym. Był uczestnikiem licznych międzynarodowych medycznych misji humanitarnych. W ostatnich latach był m.in uczestnikiem pierwszej misji polskich lekarzy w Lombardii (2020 r.), niosąc pomoc ofiarom COVID - 19, a od 2022 roku zajmuje się ewakuacjami dzieci chorych na nowotwory z terenów Ukrainy, oraz dzieci ze strefy przyfrontowej.

Apel do pobrania TUTAJ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także