Seks jako kuracja przeciwzmarszczkowa

Joanna Goldberg, MD

Opublikowano 04 lipca 2019, 19:50

Fot. Getty Images/iStockphoto
Joanna Goldberg, MD

Opublikowano 04 lipca 2019, 19:50

Seks przynosi wiele korzyści: wywołuje poczucie euforii (odpowiada za to fenyloetyloamina [1] - neuroprzekaźnik wydzielany także u zakochanych, choć u nich wydzielają się także inne substancje takie jak dopamina czy oksytocyna), aktywuje do działania, pomaga tworzyć więź z drugą osobą oraz spalać kalorie.

Intymne zbliżenia pomagają też uodpornić się na stres. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu, którzy zestawili poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) u 51 par z czasem jaki spędzają na intymnych igraszkach [2]. Okazało się, że bliskość i jej zwiększona intensywność sprzyjają obniżeniu poziomu tego hormonu i podniesieniu jakości życia. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że niezaspokojenie swoich potrzeb seksualnych sprzyja występowaniu zaburzeń psychiatrycznych, m.in. depresji [3]. Wskazuje na to wiele publikacji pochodzących z wieloośrodkowych badań [4].

Jak jest jednak ze skórą? Czy seks wpływa korzystnie także na cerę?

Zanim przejdziemy do teorii, wróćmy do praktyki. Może zauważyłaś, że po zbliżeniu twoja skóra „promienieje”? Na policzkach pojawia się rumieniec, lekka mgiełka potu, a skóra wygląda zdrowo i promiennie. To nie złudzenie. Według dwóch dermatologów z USA, Melissy Piliang i Teda Laina, seks podobnie jak inne formy aktywności fizycznej, sprzyja zwiększeniu przepływu krwi do skóry i co się z tym nierozłącznie wiąże - zwiększeniu ilości dostarczanego do komórek tlenu, co poprawia kondycję cery i daje efekt naturalnego rozświetlenia.

Okazuje się, że wspomniane wcześniej obniżenie poziomu kortyzolu związane z regularną aktywnością seksualną nie jest bez znaczenia dla kondycji skóry. Kolagen - najobficiej występujące białko w naszym organizmie, odpowiedzialny za utrzymanie elastyczności i gładkości skóry, może zostać uszkodzony przez wysoki poziom kortyzolu, pozostawiając skórę z bliznami lub zmarszczkami. Wniosek jest prosty: im więcej uprawiasz seksu, tym lepiej dbasz o swój kolagen.

Dobre wiadomości dotyczące korzystnych właściwości „kuracji seksualnej” na wygląd skóry nie kończą się na krótkotrwałych zmianach. Według dr Laina, uprawiając regularnie seks regulujesz także swoją gospodarkę hormonalną – poziom oksytocyny, prolaktyny i estrogenu - i możesz zapobiegać niepożądanym zaostrzeniom trądziku w czasie menstruacji.

O jakiej częstotliwości myślimy, pisząc „uprawiając regularnie seks”? Wystarczy 1–3 razy na tydzień. Czy uzyskanie orgazmu jest ważne z punku widzenia korzyści dermatologicznych? Niekoniecznie, choć przepływ krwi podczas szczytowania jest zdecydowanie większy.

A co jeśli nie masz czasu, nie możesz znaleźć partnera, lub zwyczajnie nie masz ochoty na zbliżenie z drugą osobą? Masturbacja też pomaga. Choć według dr Laina, nie przynosi ona wszystkich korzyści hormonalnych, ale zwiększony przepływ krwi przez skórę naukowcy zaobserwowali także u osób zaspokajających swoje potrzeby we własnym zakresie.

Oczywiście, trudno spodziewać się, że seks może odwrócić niekorzystne efekty, jakie na skórę wywierają niezdrowe nawyki, takie jak palenie tytoniu, opalanie się czy nieużywanie filtrów ochronnych. Warto jednak pamiętać, że to nie mit, że intymność może poprawić wygląd i kondycję naszej cery.

Źródło: http://rightwaybeauty.com/skin-care/534.html

[1]. Asha MR, Hithamani G, Rashmi R, Basavaraj KH, Jagannath Rao KS, Sathyanarayana Rao TS. History, mystery and chemistry of eroticism: Emphasis on sexual health and dysfunction. Indian journal of psychiatry 2009;51(2):141-49.
[2]. Chumbley JR, Hulme O, Kochli H, Russell E, Van Uum S, D AP, et al. Stress and reward: long term cortisol exposure predicts the strength of sexual preference. Physiol Behav 2014;131:33-40.
[3]. Trudel G, Landry L, Larose Y. Low sexual desire: The role of anxiety, depression and marital adjustment. Sexual and Marital Therapy 1997;12(1):95-99.
[4]. Field N, Prah P, Mercer CH, Rait G, King M, Cassell JA, et al. Are depression and poor sexual health neglected comorbidities? Evidence from a population sample. BMJ open 2016;6(3):e010521-e21.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

seks / skóra / orgazm / hormon stresu / hormon szczęścia / cera
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31