Spotkanie Rady Ministrów Zdrowia Unii Europejskiej

Medexpress

Opublikowano 17 lipca 2020, 08:10

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 17 lipca 2020, 08:10

Jak informuje MZ, bezpieczeństwo i przygotowanie na kryzysy zdrowotne oraz strategia farmaceutyczna to tematy zdalnego spotkania Rady Ministrów Zdrowia Unii Europejskiej, które odbyło się 16 lipca pod przewodnictwem niemieckiej prezydencji. Polskę reprezentowali wiceministrowie Waldemar Kraska oraz Maciej Miłkowski.

Ministrowie podsumowali dotychczas prowadzone działania w zakresie walki z epidemią koronawirusa.

- Epidemia COVID-19 pokazała, jak ważne jest zwiększenie bezpieczeństwa w dziedzinie zdrowia i przygotowanie na kryzysy zdrowotne. Z tego względu, popieramy działania mające na celu ulepszenie współpracy między państwami członkowskimi oraz ECDC poprzez wypracowanie skoordynowanych systemów wymiany danych i analiz – powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Kształt tej współpracy będzie omawiany w przyszłym tygodniu, gdy państwa członkowskie odniosą się do opublikowanego przez Komisję Europejską nowego planu dotyczącego zwiększenia gotowości UE na wypadek występowania ognisk COVID-19.

Ministrowie omawiali również kwestię zapewnienia dostępności produktów farmaceutycznych w Unii Europejskiej.

- Aby strategia farmaceutyczna była naprawdę skuteczna, powinna być dobrze zdefiniowana w swoich celach. Dlatego uważamy, że musi ona koncentrować się na dostępności i przystępności cenowej produktów leczniczych, aby zapewnić obywatelom Europy dostęp do leczenia – podkreślił wiceminister Maciej Miłkowski. I dodał, że „dostępność produktów leczniczych wymaga zróżnicowanie łańcuchów dostaw poprzez rozwój i wzmocnienie europejskiej produkcji leków, substancji czynnych i półproduktów w celu ograniczenia ryzyka zakłóceń w dostawach”.

Źródło: MZ

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

koronawirus / Unia Europejska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31