Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Już ponad 1000 śmiertelnych ofiar cholery. Kończą się zapasy szczepionki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 stycznia 2023 12:15

Już ponad 1000 śmiertelnych ofiar cholery. Kończą się zapasy szczepionki - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Liczba ofiar śmiertelnych epidemii cholery w Malawi przekroczyła 1000, a liczba zachorowań wzrosła do 30 621. Śmiertelność przekracza 3 procent.

Większość zgonów miała miejsce w Lilongwe i Blantyre – dwóch największych miastach tego wschodnioafrykańskiego kraju.

Ministerstwo Zdrowia Malawi wezwało obywateli do zachowania szczególnej ostrożności podczas obchodzenia się z ciałami ofiar cholery przed pogrzebami.

– Zwłoki osób zmarłych na cholerę są myte przez członków rodzin, którzy następnie przygotowują jedzenie na przyjęcia pogrzebowe. Potem chorują całe rodziny – powiedziała Khumbize Chiponda, minister zdrowia Republiki Malawi.

Do zakażenia cholerą dochodzi na drodze pokarmowej, głównie przez skażoną ludzkimi odchodami wodę. Rzadko przez żywność (owoce morza). Wodę zanieczyszczać bakteriami zdolni są jedynie ludzie chorzy lub nosiciele.

Minister Chiponda zaapelowała o stosowanie odpowiednich procedur odkażania związkami chloru i o używanie plastikowych worków na zwłoki.

Cholera regularnie nawiedza Malawi w czasie pory deszczowej (od listopada do marca), ale w okresie świątecznym i po nim nastąpił niezwykle wysoki wzrost zakażeń. Zwykła roczna liczba ofiar śmiertelnych wynosi około 100.

Przedstawiciele służby zdrowia alarmują, że w wielu miejscach kraju, który otrzymał 2,7 miliona dawek szczepionki przeciwko cholerze w ramach programu WHO, jej zapasy uległy już wyczerpaniu.

Cholera to ostra i zaraźliwa choroba przewodu pokarmowego, powodowana przez spożycie pokarmu lub wypicie wody skażonej Gram-ujemną bakterią –przecinkowcem cholery (Vibrio cholerae). Śmiertelność u prawidłowo leczonych waha się od 1 do 20 proc., zaś wśród nieleczonych wynosi ok. 50 procent.

Pierwszymi objawami cholery są biegunka i wymioty, zwykle bez gorączki i bólu brzucha. Stolec przypomina wodę po płukaniu ryżu i ma specyficzny, słodkawy zapach. Następnie dochodzi do retencji chlorków w światle jelita i zatrzymanie wchłaniania potasu. Zwiększone stężenie elektrolitów w świetle jelita powoduje ciągły wypływ wody z enterocytów. Do obrazu klinicznego dołączają: zmarszczenie skóry, zmiana głosu, zapadnięcie oczu i wyostrzenie rysów twarzy (tzw. twarz Hipokratesa). W cięższych przypadkach dochodzi o śpiączki, która może zakończyć się zgonem.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.