Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Anglia

Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 listopada 2021 14:34

Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak donosi telewizja BBC szczepienia przeciw COVID-19 mają stać się obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia w Anglii.

Anglia wprowadzi obowiązkowe szczepienia dla medyków?

Prawie 90 procent brytyjskich medyków, mających bezpośredni kontakt z pacjentami, jest w pełni zaszczepionych, a 92 procent z nich otrzymało przynajmniej pierwszą dawkę. To pozostawia około 80 000-100 000 pracowników służby zdrowia, którzy nie przyjęli żadnego zastrzyku.

Jak donosi BBC, brytyjski rząd planuje wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla całej grupy zawodowej, by zwiększyć bezpieczeństwo zarówno medyków jak i pacjentów.

Nieszczepiony personel miałby czas do następnej wiosny na otrzymanie obu dawek szczepionki zgodnie z planem rządu. Rozwiązanie miałoby obowiązywać tylko w Anglii. Szkocja, Walia i Irlandia Północna nie wyszły z podobnymi propozycjami

W zeszłym miesiącu Sajid Javid, Minister Zdrowia w Wielkiej Brytanii, powiedział BBC, że skłania się ku obowiązkowym szczepieniom personelu NHS w Anglii.

- Nie chcę, aby NHS straciła jakikolwiek personel, ale doświadczenie w sektorze opieki społecznej jest takie, że liczba osób przyjmujących szczepionkę „procentowo wzrosła” po tym, jak stała się obowiązkowa – powiedział Sajid Javid w zeszłym miesiącu.

Nie wszyscy eksperci w Anglii są przekonani do takiego rozwiązania. Chris Hopson, dyrektor naczelny NHS Providers, wezwał rząd do uważnego przemyślenia tonu wszelkich ogłoszeń, mówiąc, że nieszczepiony personel nie powinien być kozłem ofiarnym ani oczerniany.

- Rozumiemy, dlaczego ludzie wahają się od szczepień. Musimy wygrać z nimi dyskusję, a nie bić ich po głowie – powiedział Chris Hopson.

Obowiązek szczepień w innych krajach

Inne kraje już wprowadziły obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla pracowników służby zdrowia. Są to m.in. Włochy, Grecja i Francja. Francuski minister zdrowia Olivier Véran powiedział w październiku, że ok 15 000 pracowników służby zdrowia zostało zawieszonych z powodu odmowy przyjęcia zastrzyku.

Źródło: BBC

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także