Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

WHO: Rośnie liczba zachorowań na cholerę

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 25 września 2023 08:56

WHO: Rośnie liczba zachorowań na cholerę - Obrazek nagłówka
© WHO / Billy Miaron
Dwukrotnie większą niż w 2021 roku liczbę przypadków zachorowania na cholerę zgłoszono do WHO w roku 2022. Zanotowano je w 44 krajach, podczas gdy w 2021 roku było to 35 krajów.

Ognisk nie tylko było więcej, ale były one też większe. Siedem krajów – Afganistan, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Nigeria, Somalia i Syryjska Republika Arabska – zgłosiło ponad 10 tys. potwierdzonych przypadków.

Cholera to ostra infekcja jelitowa, która rozprzestrzenia się poprzez żywność i wodę zanieczyszczoną odchodami zawierającymi bakterię Vibrio cholerae. Jest to ściśle związane z brakiem dostępu do przebadanej wody pitnej i urządzeń sanitarnych. Nie bez znaczenia są też zmiany klimatu. Ekstremalne zjawiska, takie jak powodzie, susze i cyklony, powodują nowe ogniska choroby i pogarszają statystyki w tych już istniejących.

Z raportowanych na bieżąco danych za rok 2023 wynika, że trend wzrostowy utrzyma się. Aktywne ogniska choroby zgłaszają już 24 kraje.

Od października 2022 r. w kampaniach reagowania na epidemię cholery, stosowane jest szczepienie jednodawkowe, zamiast dwudawkowego. WHO zaapelowała o przeznaczenie kwoty 160,4 mln dolarów na walkę z cholerą w ramach globalne strategicznego planu gotowości i reagowania.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.