Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pandemia szansą na bardziej ekologiczny system opieki zdrowotnej?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 listopada 2021 15:01

Pandemia szansą na bardziej ekologiczny system opieki zdrowotnej? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Podczas gdy przywódcy świata zebrali się w Glasgow na szczycie środowiskowych COP26, w Kanadzie trwa dyskusja, czy nie warto zastanowić się nad zmianami w opiece zdrowotnej, tak by była ona bardziej proekologiczna.

Ekologiczne szpitale

Środowiska lekarskie w Kanadzie apelują, że warto dokonać zmian w systemie opieki zdrowotnej, tak by placówki były bardziej ekologiczne i produkowały mniej zanieczyszczeń w postaci dwutlenku węgla oraz śmieci.

- Musimy mieć pewność, że z punktu widzenia nieszkodzenia nasze szpitale przyczyniają się do zdrowej przyszłości, a nie do gorszej przyszłości — powiedziała dr Courtney Howard, lekarz oddziału ratunkowego w Yellowknife i była prezes Kanadyjskiego Stowarzyszenie Lekarzy dla Środowiska.

Według ekspertów teraz jest bardzo dobry moment na zmiany – podczas gdy rządy naprawiają również problemy w opiece zdrowotnej, które zostały obnażone przez trwającą pandemię COVID-19.

- To wszystko jest częścią tego samego problemu. Naprawienie jednego pomoże naprawić drugie i dlatego musi to być częścią kompleksowego powrotu do zdrowia po pandemii – powiedziała dr Andrea MacNeill, chirurg z Vancouver General Hospital i dyrektor medyczny zdrowia planetarnego w Vancouver Coastal Health.

Rozwiązania znane z Wielkiej Brytanii

Kanada nie jest pierwszym krajem, który myśli o ekologicznych zmianach w systemie opieki zdrowotnej. Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) wyznaczyła sobie zmniejszenia ilości emisji zanieczyszczeń do 2040 r. W pierwszym roku programu kupiono więcej pojazdów elektrycznych i karetek oraz zaczęto stosować leki o niskim śladzie węglowym.

Zgodnie z raportem rocznym, znacząco zmniejszono zużycie desfluranu – gazu znieczulającego, który jest uważany za bardziej szkodliwy dla środowiska nż inne opcje kliniczne. Wprowadzono również program zachęcający pacjentów z astmą do zmiany inhalatorów z wersji gazowych, takich jak klasyczny puffer, na mniej zanieczyszczający inhalator proszkowy – jeśli jest to również uzasadnione z medycznego punktu widzenia.

- Sama zmiana typu inhalatora może pomóc zmniejszyć ślad węglowy kanadyjskiego systemu medycznego o około pięć procent, przy założeniu podobnych wzorców użytkowania jak w Wielkiej Brytanii – powiedziała Fiona Miller, profesor polityki zdrowotnej i dyrektor Centrum Zrównoważonych Systemów Opieki Zdrowotnej na Uniwersytecie w Toronto.

Eksperci przekonują, że pandemia pokazała, że wirtualna opieka jest możliwa, czego przykładem są teleporady i zdalne rejestratory EKG.

- Niektóre postępy poczynione podczas pandemii, takie jak zwiększone wykorzystanie wirtualnej opieki, mogą również pomóc w zmniejszeniu emisji – dodała Fiona Miller.

Czy to jest najlepszy moment?

Nie wszyscy pracownicy kanadyjskiej służby zdrowia są przekonani do pomysłu. Wielu z nich uważa, że teraz nie jest dobry czas, aby skupić się na uczynieniu szpitali bardziej ekologicznymi.

- Absolutnie nie. Jesteśmy pogrążeni w zbyt dużym chaosie – powiedziała Nancy Halupa, pielęgniarka z pogotowia w Toronto.

- Powiedziałabym, że w tej chwili przeciętny pacjent prawdopodobnie jest bardziej zaniepokojony tym, czy jego operacja zostanie opóźniona z powodu COVID-19 niż ekologią – powiedziała Emmanuelle Piérard, profesor nadzwyczajny ekonomii na Uniwersytecie Waterloo.

Dr Courtney Howard przyznaje, że wielu pracowników służby zdrowia jest wyczerpana, ale uważa, że ​​zmiany są niezbędne i przyczynią się dla dobra wszystkich.

- Świadomość, że przyczyniamy się do zapobiegania przyszłym kryzysom, naprawdę pomoże nadać jeszcze większy sens naszej pracy – zakończyła dr Courtney Howard.

Źródło: Globalnews.ca

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także