Szef EMA o wprowadzeniu do obrotu leku na COVID-19

Fot. Getty Images/iStockphoto
Unia Europejska w najbliższych dniach prawdopodobnie da zielone światło na sprzedaż remdesiviru, leku stosowanego u pacjentów z COVID-19.
Medexpress 2020-05-18 14:46

Zapotrzebowanie na remdesivir rośnie, ponieważ obecnie nie ma jeszcze zatwierdzonych metod leczenia ani szczepionek mających powstrzymać rozwój SARS-CoV-2 i powodowanej przez niego choroby układu oddechowego.


Guido Rasi, dyrektor Europejskiej Agencji Leków, podczas poniedziałkowego posiedzenia w Parlamencie Europejskim powiedział, że możliwe, że w najbliższych dniach będzie wydane warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu remdesiviru. Oznacza to, że lek będzie dopuszczony do obrotu przez najbliższy rok w bloku 27 państw, zanim dostępne będą wszystkie niezbędne dane na temat jego skuteczności i skutków ubocznych.
Przypomnijmy, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zezwolenie na awaryjne stosowanie eksperymentalnego leku przeciwwirusowego w walce z COVID-19 na początku maja. EMA idąc tym śladem, przechodzi do następnego etapu wydawania potrzebnych zezwoleń na lek.


Firma Gilead stara się o zwiększenie produkcji leku w Europie i Azji przynajmniej do 2022 roku. Negocjowane są długoterminowe licencje z kilkoma producentami leków generycznych w Indiach i Pakistanie na produkcję remdesiviru dla krajów rozwijających się. Dalej jednak nie jest jasne, jak szybko dostępne będą wystarczające ilości leku, aby zaspokoić światowe zapotrzebowanie na leczenie.


Rasi dodał, że inne możliwe sposoby leczenia COVID-19, które wkrótce mogą być szybko dostępne, to te oparte na przeciwciałach monoklonalnych.

Źródło: Reuters

PDF

Zobacz także