Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

FDA zgadza się na stosowanie tego leku u pacjentów z COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 maja 2020 12:35

FDA zgadza się na stosowanie tego leku u pacjentów z COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W miniony piątek amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na podawanie remdesiwiru w tzw. nagłych wypadkach u pacjentów z COVID-19. To utorowało drogę do szerszego stosowania leku w większej liczbie szpitali w Stanach Zjednoczonych.

Podczas spotkania w Gabinecie Owalnym w Białym Domu, dyrektor generalny firmy Gilead, Daniel O’Day powiedział, że jest to pierwszy ważny krok w walce z wirusem. Producent leku przekazał 1,5 miliona fiolek na rzecz ratowania życia pacjentów. Szacuje się, że darowizna wystarczy dla co najmniej 140 000 chorych.

Wcześniej remdesiwir dostępny był tylko dla pacjentów, biorących udział w badaniach klinicznych lub dla osób dopuszczonych do leczenia w ramach programów rozszerzonego stosowania. Zezwolenie FDA pozwoli na stosowanie leku u wszystkich pacjentów hospitalizowanych z ciężkim przebiegiem COVID-19, którzy wymagają wsparcia respiratorów.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Mike Pence powiedział, że dystrybucja leku do szpitali rozpocznie się w poniedziałek. Rząd USA będzie koordynował przekazanie terapii do tych regionów, które zostały najbardziej dotknięte skutkami epidemii.

Biorąc pod uwagę ograniczoną podaż leku, firma powiedziała, że najbardziej potrzebujące szpitale z oddziałami intensywnej terapii, będą miały pierwszeństwo.


Zainteresowanie lekiem nie słabnie, zwłaszcza że nie ma jeszcze zatwierdzonych metod leczenia ani opracowanej szczepionki. Jak podkreślił komisarz FDA, Stephen Hahn, remdesiwir to pierwsza autoryzowana terapia COVID-19, która zmienia przebieg choroby płuc wywołanej koronawirusem.

Według do tej pory zebranych wniosków z badań, remdesiwir podawany dożylnie przez 10 dni, działa skuteczniej kiedy wprowadzony jest na wcześniejszym etapie infekcji. Dane opublikowane z badania przeprowadzonego przez National Institutes of Health (NIH) wykazały, że przeciwwirusowy lek skrócił hospitalizację o 31 procent w porównaniu do leczenia placebo.


Na całym świecie ponad 3,2 miliona ludzi zostało zarażonych nowym koronawirusem, a według raportu Reutersa, zmarło ponad 232 800 osób. W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 1,13 milionów zachorowań i 65 605 zgonów.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także