Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Prof. Skarżyński

Telemedycyna może stać się domeną polskiej służby zdrowia

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 10 maja 2017 11:07

Telemedycyna może stać się domeną polskiej służby zdrowia - Obrazek nagłówka
O nowych technologiach i przyszłości telemedycyny w Polsce, rozmawiamy z profesorem Henrykiem Skarżyńskim, przewodniczącym Komitetu Nauk Klinicznych PAN.

Jak nowoczesne technologie mogą pomóc pacjentom, zmienić ich życie? Co zrobić by te nowe technologie były szybciej wdrażane do powszechnej praktyki?

Czasami jest kłopot z tym, by coś nowego się przebiło i zaistniało w pełnej świadomości. Takim przykładem jest telemedycyna. Jedni ją kojarzą, jako abstrakcję inni, jako coś bardzo nowoczesnego, co zastąpi wszystko. Jedno i drugie nie jest prawdziwe. Ale już są pozytywne dowody tego, że to się zmienia. Jednym z nich są pozytywne kontrakty wprawdzie nie otolaryngologii, ale w geriatrii i kardiologii. Mamy już możliwość myślenia o tym realnie. Ta nowoczesna forma wsparła codzienną pracę specjalistów. Przykładem jest telerehabilitacja. Dziś można ją zapewnić na wysokim poziomie w paru ośrodkach, ale trzeba do nich dojechać. Kiedy chore dziecko przyjedzie przez pół Polski do takiego ośrodka, to trudno oczekiwać, że będzie ono w znakomitej formie, że otoczenie mu się spodoba i będzie się czuło jak u siebie w domu, i będzie się chciało poddać godzinnej rehabilitacji. Jeżeli zamienimy tę formę wędrówki na telerehabilitację nadzorowaną z poziomu np. światowego centrum słuchu, mającą miejsce w domu, to efektywność jej wzrasta w sposób niebywały. Oczywiście do tego potrzebny jest pewien system i taki jest – pierwsza na świecie sieć teleaudiologii, dotycząca telerehabilitacji. Taka w obszarze otolaryngologii, audiologii, foniatrii już istnieje i budzi ogromny podziw w świecie. Natomiast teraz do tego muszą się podłączyć nie poszczególne ośrodki, jak to ma miejsce w tej chwili, ale wręcz poszczególne rodziny mające dostęp do Internetu i przez komputer mogące z tego korzystać. I większą część rehabilitacji, jako uzupełnienie, trening, można przeprowadzić w warunkach najbardziej przyjaznych dla dziecka, czyli domowych. Telemedycyna to dziś też szansa do pokazania naszych możliwości w wymiarze światowym, przeprowadzania badań na odległość, na poszczególnych kontynentach. To promocja Polski, polskiej nauki i medycyny, możliwości. Trudno wszędzie pojechać a kontakty telemedyczne pozwalają dziś zbierać wyniki z różnych miejsc na świecie, nie koniecznie tam będąc i po zainicjowaniu pewnych programów. To jest dobra wizytówka myślę, że nas wszystkich, w różnych miejscach, w których możemy pokazać i zainicjować pewne działania, jako misję polskiej nauki i medycyny z jednej strony, a drugiej, jako misję Europy, gdyż programy wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu czy wzroku, to przedsięwzięcia już w tej chwili europejskie, które są następstwem przyjętych porozumień naukowych, a następnie konkluzji Rady Europy, co miało miejsce podczas polskiej prezydencji.

Czy wchodząca sieć szpitali może mieć jakikolwiek wpływ na wdrażanie i działanie nowych technologii?

Zakładam, że te szpitale będą bardziej zainteresowane swoją obecnością w takich przedsięwzięciach jak np. telemedycynie. I tu, poza naszym, obszarem otolaryngologią, audiologią i foniatrią, trzeba wymienić kardiologię, która z telemedycyny korzysta i to w coraz większym stopniu. Trudno sobie wyobrazić brak długotrwałej opieki po zabiegach kardiologicznych, poza ośrodkami kardiologicznymi, czyli w domu czy podobnych miejscach, gdzie koszty utrzymania pacjenta nie są już wysokie. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także