Walenty Zajdel

Testowanie w aptekach czyli seria błędów

Walenty Zajdel

Opublikowano 07 lutego 2022, 08:15

Walenty Zajdel

Opublikowano 07 lutego 2022, 08:15


Laboratoria prywatne wielokrotnie zwracały się do ministra zdrowia z prośbami o umożliwienie wykonywania testów antygenowych - minister zdrowia nie wyraził na to zgody. Dlaczego farmaceuci mieliby naprawiać błędy i zaniechania popełnione przez rząd.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że według stanu na 2 lutego zaledwie w około stu aptekach są wykonywane testy. Ponadto ilość wykonywanych testów jest znikoma, ponieważ są one robione w bardzo ograniczonych widełkach czasowych lub po godzinach pracy apteki.

Pierwszy błąd: na konferencji prasowej 21 stycznia premier ogłosił: „od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece”. Było to ewidentne wprowadzenie opinii publicznej w błąd, ponieważ chodzi o możliwość wykonania testu (pobrania wymazu) tylko w nielicznych aptekach.

Drugi błąd: ekspresowe wprowadzenie nowej usługi w aptekach, zaledwie w ciągu 6 dni, bez odpowiedniego przygotowania, było dużym zaskoczeniem dla farmaceutów.

Trzeci błąd: po obejrzeniu krótkiego filmiku farmaceuci otrzymują zaświadczenie o uczestniczeniu w szkoleniu „Prawidłowe pobieranie wymazów z nosa i gardła na potrzeby wykonywania testów wykrywających wirusa SARS-CoV-2 - obowiązkowe szkolenie dla farmaceutów.” Filmik jest niewłaściwy, ponieważ wymaz należy pobierać z nosogardzieli. Przy niewłaściwym pobraniu wymazu testowanie jest niewiarygodne, ponieważ w większości przypadków wyniki mogą być fałszywie negatywne. Można być zainfekowanym, choć test tego nie wykaże i zarażać innych. Nazywanie błędnego filmiku szkoleniem jest skrajną nieodpowiedzialnością i dlatego osoby, które do tego doprowadziły powinny ponieść surowe konsekwencje.

Czwarty błąd: niektórzy farmaceuci zamieścili na Twitterze zdjęcia jak pobierają wymazy. Niestety skompromitowali się, ponieważ używali niewłaściwych środków ochrony indywidualnej, czyli nie wiedzą na czym polega zasada bezwzględnego przestrzegania reżimu sanitarnego w trakcie pobierania zakaźnego materiału biologicznego.

Kardynalny błąd: dnia 3 lutego minister zdrowia wydał komunikat, w którym stwierdził między innymi „Obecnie każda apteka ogólnodostępna posiada pomieszczenie będące pomieszczeniem administracyjno-szkoleniowym, a tym samym – z punktu widzenia wymagań lokalowych względem testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 – każda zainteresowana apteka mogłaby je wykonywać w tym pomieszczeniu."
Ekspozycja zawodowa jest to narażenie pracownika na oddziaływanie czynników niebezpiecznych i szkodliwych w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Minister zdrowia powinien raczej podejmować działania, które zmniejszają a nie zwiększają narażenie farmaceutów na poważne zagrożenia epidemiczne.
Wprowadzenie testowania do aptek jest kardynalnym błędem, ponieważ farmaceuci, co do zasady, powinni zajmować się lekami a nie wymazami.

mgr farm. Walenty Zajdel

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

apteki / minister zdrowia / farmaceuci / epidemia koronawirusa / testy covid / testowanie w aptekach
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28