Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Czy ustawa o zawodzie psychologa wejdzie w życie jeszcze w tym roku?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 lutego 2021 10:24

Czy ustawa o zawodzie psychologa wejdzie w życie jeszcze w tym roku? - Obrazek nagłówka
- Mam nadzieję, że zawód psychologa zostanie uregulowany. Dążymy do tego, aby ustawa o zawodzie psychologa była nowoczesna. Chcemy, aby służyła pacjentom i środowisku psychologów.

Katarzyna Sarnicka:

Psycholodzy od 17 lat bezskutecznie starają się o stworzenie i przyjęcie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uregulowań prawnych zawodu zaufania publicznego, jakim jest zawód psychologa. O tym, czy ustawa wejdzie w życie w tym roku zadecydują rządzący. W ubiegłym roku powstał zespół parlamentarny ds. ustawowego uregulowania zawodu psychologa. Trwają prace w tym zespole. Mam nadzieje, że efekty tych prac będą pozytywne i uda się stworzyć projekt nowej ustawy, który będzie procedowany w Sejmie

OZZP od lat alarmuje o stomatologizacji usług psychologicznych. Są bardzo długie kolejki. Trudno jest się dostać do psychologa w celu uzyskania diagnozy, porady psychologicznej, nie wspominając o psychoterapii. Wiele osób nie ma pieniędzy na opłacenie prywatnej wizyty u psychologa.

Dobrze wykwalifikowani specjaliści psychologii klinicznej, psycholodzy z dodatkowymi kwalifikacjami, odchodzą z publicznego systemu do sektora prywatnego. A wszystko dlatego, że w sektorze publicznym są bardzo niskie wynagrodzenia w granicach pensji minimalnej.

Mamy zapaść w psychiatrii dzieci i młodzieży. Jest bardzo mało psychiatrów w Polsce. Rzetelna diagnoza dziecka, skierowanie go na psychoterapię jest kluczowa w przypadku zapobiegania samobójstwom dzieci i młodzieży.

Zobacz także

Zrzut-ekranu-2022-11-8-o-133646
8 listopada 2022
w-pigulce-1011
10 listopada 2022
W-pigulce-2811
28 listopada 2022
w-pigulce-1702
17 lutego 2023
w-pigulce-2402
24 lutego 2023