Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Głęboka stymulacja mózgu w chorobie Parkinsona - potrzeba uporządkowania

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 12 kwietnia 2021 10:56

Głęboka stymulacja mózgu w chorobie Parkinsona - potrzeba uporządkowania - Obrazek nagłówka
Gościem Iwony Schymalli jest dr hab. Dariusz Koziorowski, przewodniczący Zespołu koordynacyjnego ds. leczenia zaburzeń motorycznych w zaawansowanej chorobie Parkinsona.

  • Polska dołączyła do grona krajów europejskich i średnia zabiegów głębokiej stymulacji mózgu jest dość wysoka - w naszym kraju wykonuje się około 300 zabiegów rocznie.
  • Głęboka stymulacja mózgu historycznie jest najstarszą wśród zaawansowanych metod, stosowaną już w końcu lat 40 XX wieku.
  • Stosowanie tej metody u pacjentów z chorobą Parkinsona uzyskało szeroką akceptację w latach 90.
  • Miarą skuteczności jest poprawa w skalach motorycznych, określanych na podstawie dzienniczka, który wypełnia pacjent wraz z opiekunem.
  • Najważniejszym elementem układanki jest prawidłowa kwalifikacja do zabiegu, która powinna być przeprowadzona przez zespół neurologiczny w szpitalu. Nierozwiązanym problemem jest kwestia płatności za kwalifikację do zabiegu operacyjnego oraz prowadzenia pacjenta po samym zabiegu. Rozliczane są wyłącznie wszczepienia.
  • Stymuluje się obie półkule, bo parkinson to choroba która, jest obustronna - elektrody powinno wprowadzać się jednoczasowo obustronnie - to są problemy ciągle nierozwiązane w Polsce związane z płatnościami za elektrodę po jednej stronnie i elektrodę dwustronną.
  • Kolejnym problemem jest brak poradni stymulatorów głębokiej stymulacji mózgu.
  • Terapie głębokiej stymulacji mózgu są terapiami rozwojowymi - cały czas widzimy rozwój technologii.
  • Pojawiły się stymulatory, które możemy ładować samodzielnie oraz tzw. kierunkowe elektrody, które pozwalają na stymulację wybranych punktów - dzięki czemu udaje się uniknąć działań niepożądanych. Jest też stymulacja na zasadzie zamkniętej pętli - pacjent jest stymulowany tylko wtedy, kiedy tego potrzebuje - to urządzenie być może zrewolucjonizuje głęboką stymulację mózgu.

Zobacz także

Zrzut-ekranu-2022-11-8-o-133646
8 listopada 2022
W-pigulce-1511
23 listopada 2022
radoslaw-madry
23 listopada 2022
W-pigulce-1901
19 stycznia 2023
w-pigulce-2002
20 lutego 2023
w-pigulce-1703
17 marca 2023